Pofalowane paznokcie – skąd się biorą? Czy mogą oznaczać chorobę?

przez Materiał zewnętrzny
dłonie z ładnymi paznokciami, koncepcja pielęgnacji paznokci i manicure

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Może być zarówno konsekwencją niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego, jak i objawem grzybicy, łuszczycy czy chorób tarczycy. Dowiedz się więcej na temat możliwych przyczyn pofalowanych paznokci.

Pofalowane paznokcie – co je powoduje?

Pofalowania na paznokciach są pionowe lub poziome. Ich pojawienie się może oznaczać szereg patologicznych procesów. Pionowe zmiany na płytce paznokciowej występują w przebiegu niedoborów żywieniowych (zwłaszcza witamin i składników mineralnych, takich jak: cynk, wapń, witamina B12, magnez, żelazo). Stanowią oznakę odwodnienia organizmu. Wpisują się również w obraz zmian towarzyszących procesowi starzenia się organizmu. Z kolei poprzeczne pofalowania mogą wskazywać na uszkodzenia chemiczne lub mechaniczne. Pojedyncze poprzeczne bruzdy oznaczają niekiedy epizod ciężkiego stresu. Pofalowana w ten sposób płytka paznokciowa bywa konsekwencją źle przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego lub niewłaściwie dobranych/stosowanych kosmetyków. Poprzeczne pofalowania rozwinąć się mogą również na skutek zbyt długiego oddziaływania wody.

Poprzecznie pofalowane paznokcie a choroby

Linie Beau to poprzeczne pasma na płytce paznokciowej. Mają postać jednolitych rowków biegnących równolegle do siebie. Pojawiają się najczęściej na płytce paznokciowej kciuka i dużego palca u stopy. Mogą być spowodowane zatrzymaniem wzrostu płytki, ale i toczących się w organizmie chorób. Obserwuje się je bowiem w przebiegu cukrzycy, niektórych chorób autoimmunologicznych (m.in. pęcherzycy), zaburzeń krążenia, zakrzepicy naczyń wieńcowych. Poprzeczne pofalowania płytki paznokciowej towarzyszyć mogą również takim chorobom, jak: choroba Kawasakiego (zapalenie naczyń wieńcowych serca), infekcje przebiegające z wysoką gorączką, kiła, nagminne zapalenie przyusznic (tzw. świnka), niedociśnienie. Niekiedy współwystępują z takimi zaburzeniami skórnymi, jak: łysienie plackowate, łuszczyca czy egzema. Więcej na temat poszczególnych schorzeń przeczytać możesz w poradnikach dostępnych na: https://badanialaboratoryjne.pl/

Pionowo pofalowane paznokcie a choroby

Pionowe bruzdy na paznokciach pojawiają się w przebiegu liszaja czerwonego płaskiego. Pofałdowaniu płytki towarzyszy wówczas rogowacenie, pękanie, a niekiedy dochodzi do powstania tzw. skrzydlika. Do podłużnego pofalowania paznokci prowadzi zakażenie grzybicze. Płytka przybiera charakterystyczny żółty kolor i dochodzi w niej do szeregu innych zmian – grubieje, staje się łamliwa, krucha, traci przejrzystość, tworzą się na niej wgłębienia, rowki, może dzielić się na blaszki, a nawet odkleić od łożyska. Grzybicę najczęściej powodują dermatofity – zwłaszcza z rodzajów Trichophyton oraz Candida. Pionowe pofalowanie obserwuje się również w nadczynności tarczycy. U chorych może dochodzi do onycholizy, czyli bezbolesnego oddzielenia płytki paznokcia od łożyska.

Pojawienie się pofałdowań na paznokciach powinno skłonić do wizyty u dermatologa. Tylko na podstawie wnikliwej oceny specjalisty i zleconych przez niego badań możliwe będzie postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej