Jak w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi?

przez Materiał zewnętrzny
kredyt pozabankowy na ciśnieniomierz

Kiedyś była to jedynie choroba osób w podeszłym wieku, a dziś dosięga coraz młodsze pokolenia. Mowa o nadciśnieniu, które nieleczone może powodować bardzo niebezpieczne powikłania. Zauważając niepokojące objawy – nie wolno ich lekceważyć. Specyficzny ból głowy, ogólna słabość oraz pulsowanie w skroniach to jedynie trzy najpopularniejsze symptomy, które powinny zwrócić waszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza.

Profilaktyka przede wszystkim

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odnosi się to przede wszystkim do ciśnienia, które odpowiednim stylem życia możemy utrzymać na optymalnym poziomie. Nie mówimy oczywiście o sytuacjach chorobowych, które bezwzględnie wymagają kontaktu z internistą, kardiologiem czy hipertensjologiem. Pierwszym elementem profilaktycznym jest z pewnością dieta. Unikajcie potraw ciężkostrawnych i smażonych. Ograniczenia wymaga także żywność wysokoprzetworzona, słodycze i alkohol. Warto wzbogacić jadłospis o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które zadbają nie tylko o ciśnienie, ale też o ogólną kondycję organizmu.

Myśląc o ciśnieniu, warto przerzucić się na zdrowe sposoby przygotowywania dań. Świetnie sprawdzi się gotowanie oraz pieczenie. Warto także wyposażyć się, w specjalne garnki do gotowania na parze lub do gotowania metodą sous-vide, które można zakupić między innymi dzięki kredytom pozabankowym. Metoda sous-vide polega na zamknięciu żywności w szczelnej próżniowej torebce i umieszczeniu jej w kąpieli wodnej lub parowej w precyzyjnie kontrolowanej temperaturze. Jeśli nie potraficie samodzielnie zmodyfikować dotychczas stosowanego jadłospisu, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy dietetyka, który – uwzględniając wasze preferencje smakowe – zaproponuje posiłki, które będą nie tylko dobre dla zdrowia, ale także łatwe w przygotowaniu, różnorodne i pyszne.

Pomiary

Warto także pamiętać o regularnych pomiarach ciśnienia, które w perspektywie pomogą ocenić, czy cierpicie na nadciśnienie, czy też jest to dolegliwość okresowa, związana na przykład ze stresem czy przemęczeniem. Każdy lekarz internista ma bezpłatne dzienniczki pomiarów ciśnienia, które powinno się regularnie uzupełniać. Aby jednak pomiar był rzetelny, trzeba zaopatrzyć się w dobry aparat, który najlepiej kupić w aptece lub w sklepie medycznym. Tanie urządzenia nie gwarantują odpowiedniej jakości, przez co otrzymywany wynik może być zafałszowany i wprowadzać w błąd zarówno pacjenta, jak i lekarza, oceniającego dzienniczek.

Naturalnym elementem wspomagającym leczenie nadciśnienia jest z pewnością aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wysokich wartości ciśnienia nie powinno się forsować organizmu. Lekarz prowadzący wskaże rodzaje sportu, które będą w pełni bezpieczne. Z pewnością doskonałym rozwiązaniem będą codzienne spacery, których dystans można sukcesywnie zwiększać. Kilkukilometrowe wybiegi, przynajmniej na początku, nie wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie, a wręcz mogą zniechęcić do aktywności fizycznej.

Problemy z ciśnieniem krwi wymagają interwencji lekarskiej. Należy o tym pamiętać, ponieważ nie zawsze wysokie ciśnienie ma związek ze stresem czy przemęczeniem, ale jest chorobą samoistną, którą należy leczyć farmakologicznie, wspomagając się jednocześnie zdrową dietą, aktywnością fizyczną czy ziołami.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej