Niebieskie światło groźniejsze niż UV? Sprawdź, czy blue light niszczy twoją cerę!

przez EcoAndWell
światło niebieskie a skóra, jak blue light wpływa na skórę, działanie HEVL

Czy wiesz, że w momencie, gdy czytasz ten artykuł…szkodzisz swojej skórze? Wszystko przez niebieskie światło (nazywane też blue light lub HEVL), które jest emitowane przez słońce i ekrany urządzeń cyfrowych (komputerów, smartfonów i tabletów). Okazuje się, że HEVL może wnikać w skórę głębiej niż promieniowanie UV! Oczywiście nie unikniemy korzystania z urządzeń cyfrowych. Jednak warto wiedzieć jak działa HEVL i co zrobić, by ograniczyć niszczące działanie niebieskiego światła.

Czym jest i jak działa niebieskie światło na skórę?

Niebieskie światło widzialne (ang. HEVL, czyli High Energy Visible Light) to światło emitowane przez słońce i ekrany urządzeń cyfrowych. Mamy z nim nieustanny kontakt za każdym razem, gdy świeci słońce, sprawdzamy wiadomości w telefonie, czy scrollujemy strony internetowe, lub oglądamy telewizję. Naukowców od dawna interesowało, jaki wpływ może mieć niebieskie światło na naszą skórę i zdrowie. Badania nie przyniosły dobrych wiadomości: dermatolog dr Stefanie Williams stwierdza: „Obecnie uzyskujemy coraz więcej danych na temat potencjalnych długoterminowych szkód powodowanych przez światło widzialne, a w szczególności światło niebieskie, na naszej skórze”.

Wszystko dlatego, że HEVL wywołuje coś, czego tak bardzo nie cierpi Twoja skóra: to wolne rodniki, które wpływają destrukcyjnie na współtworzące ją włókna kolagenu i elastyny. Okazuje się, że działanie niebieskiego światła jest równie niekorzystne dla skóry, jak promieniowanie UVA i UVB. Dlaczego?

Doktor Wiliams wyjaśnia, że „niebieskie światło ma zdolność wnikania głębiej w skórę w porównaniu ze światłem UVA, jak i UVB”.  Bardzo obrazowo opisał to też kosmetolog Dr Murad, który stwierdza:

„spędzanie czterech ośmiogodzinnych dni pracy przed komputerem naraża cię na taką samą ilość energii, jak 20 minut w słońcu w południe”. 

Brzmi poważnie? I takie właśnie jest, ponieważ blue light sprzyja powstawaniu dużych ilości wolnych rodników. Wywołują one trwałe uszkodzenia DNA skóry, a dodatkowo niszczą lipidy, czyli komórki tłuszczowe odpowiedzialne za prawidłowe jej nawilżenie i sprężystość. To droga do szybkiego starzenia, zmarszczek, przebarwień i zmiany owalu twarzy.

Efekty wpływu światła niebieskiego na skórę

  • Zaburzenie bariery hydrolipidowej powoduje, że cera staje się sucha, ziemista i chropowata.
  • Na skutek niebieskiego światła skóra się starzeje – wolne rodniki rozbijają włókna kolagenowe, te zaś odpowiadają za właściwe napięcie i jędrność skóry.
  • Efekt HEVL to także zniekształcenie owalu twarzy oraz jej wiotczenie.
  • Podobnie jak promieniowanie UV, niebieskie światło powoduje na skórze ciemne przebarwienia, nadmierną pigmentację i plamy związane ze starzeniem się skóry.
  • Blue light szkodzi zarówno dojrzałej, jak i młodej cerze, powodując zaostrzenie stanów zapalnych skóry – tworzą się krostki i trądzik grudkowaty. 
  • Światło niebieskie może też powodować rumień, osłabiać ścianki naczyń krwionośnych i zwiększać skłonność do podrażnień.
  • Nocna ekspozycja skóry na światło niebieskie negatywnie wpływa na jej  naturalny rytm dobowy. Jeśli tuż przed snem korzystasz z komputera lub smartfona, komórki skóry nadal “myślą”, że jest dzień, co zakłóca ich naturalny nocny proces odnowy, a właśnie nocą skóra regeneruje się najsilniej. To prowadzi do szybszych oznak starzenia i pozbawia skórę witalności.

Jak ochronić skórę przed działaniem niebieskiego światła?

Jakie składniki powinny się znaleźć w Twoich kosmetykach, abyś mogła chronić ją przed światłem niebieskim: słońcem i promieniowaniem emitowanym przez urządzenia elektroniczne? Przede wszystkim doskonale sprawdzą się tu substancje, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Ale, uwaga!, aby działać, muszą być w kosmetyku w odpowiednim stężeniu. Nie wystarczy więc, że w składzie kremu będzie wymieniony jeden z poniższych składników. Dopiero kiedy znajdziesz na opakowaniu informację, że kosmetyk (nie jego składnik) chroni przed światłem niebieskim, możesz mieć pewność, że dostarczysz skórze odpowiednią ilość antyoksydantów.

POLECAMY: Nawilżający krem anti-blue light medeine

Do najsilniejszych antyoksydantów należą:

kompleksy roślinne – np. z czystka monospelijskiego (CISTE’M) o wysokim potencjalne antyoksydacyjnym. Dodatkowo wycisza on stany zapalne i wpływa na skórę relaksująco.

– Witamina E, czyli tokoferol – nie bez powodu określana jako “witamina młodości”: spowalnia starzenie i chroni przed stresem oksydacyjnym oraz wspomaga rewitalizację skóry. Witamina E przeciwdziała generowaniu wolnych rodników tlenowych, które zachodzi pod wpływem HEVL.

– Ekstrakt z zielonej herbaty – to nieocenione bogactwo antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki tlenowe, lecz także chronią skórę przed smogiem i toksynami w powietrzu.

Witamina C – o właściwościach antyoksydacyjnych i odmładzających, która dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt skóry. Witamina C wzmacnia też ochronę skóry przed promieniowanie UV. 

– Witamina B3 (niacynamid) – zawiera ją m.in aloes oraz wiele roślinnych wyciągów; polubisz ją jeśli masz cerę problematyczną, ponieważ, oprócz działania antyoksydacyjnego, niacynamid wycisza stany zapalne i reguluje łojotok.

– Taniny – pozyskuje się je m.in z drzewa Tara. Są cennym źródłem nawilżających oligosacharydów i swym działaniem dorównują witaminie C! Mają działanie antyoksydacyjne oraz przyczyniają się do prawidłowej pracy mitochondriów.

– Luteina – naturalny antyoksydant, spotykany w wielu produktach; najczęściej pozyskiwana z kwiatów aksamitki. Składnik o bardzo silnym potencjale oksydacyjnym. Zwiększa odporność keratynocytów i fibroblastów na wpływ promieniowania HEVL. Dodatkowo luteina absorbuje światło niebieskie, poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, oraz zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu.

PAMIĘTAJ

Zdrowy sen i odpoczynek od urządzeń cyfrowych to doskonały sposób ochrony przed niebieskim światłem HEVL. W dodatku nic nie kosztuje, a wiele daje twojej skórze. Dlatego nie zasypiaj z laptopem na kołdrze, zamiast tego sięgnij po książkę. Niektóre smartfony mają specjalną opcję (tzw. tryb nocny), która zmienia niebieskie światło na żółte, przyjazne skórze i oczom.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej