Skóra noworodka jest bardzo miękka i gładka, ale także niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Ponieważ jej ochronny płaszcz nie jest jeszcze w pełni wykształcony, wymaga ona szczególnie troskliwej pielęgnacji. Jak dbać o skórę noworodka? Sprawdź!
Kąpiele noworodka – najważniejsze zasady
Mycie skóry noworodka to podstawa, ale warto pamiętać, że codzienne kąpiele nie są wskazane (chyba, że trwają upały, a dziecko silnie się poci). Zaleca się, aby kąpiel całego ciała przeprowadzać maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Do mycia noworodka zawsze stosuje się letnią, nie gorącą wodę, którą wypełniamy wanienkę do około 5 – 7 cm wysokości. W wodzie rozpuszczamy niewielką ilość płynu do kąpieli, odpowiedniego do stosowania od pierwszych dni życia. Maluszka można myć miękką gąbką lub zwilżonym kawałkiem materiału (np. pieluszką tetrową). Jeśli główka dziecka pokryta jest włosami, warto zastosować szampon dla niemowląt, również oznaczony jako odpowiedni od pierwszych dni życia. Skórę twarzy maluszka myjemy czystą, przegotowaną wodą za pomocą delikatnych wacików bawełnianych. Po kąpieli skórę noworodka należy delikatnie osuszyć i zabezpieczyć przed utratą nawilżenia za pomocą balsamu.
Przewijanie noworodka
Przewijanie nowonarodzonego dziecka to trudny temat, jednak rodzice powinni przestrzegać przede wszystkim zasady robienia tego jak najczęściej. Długotrwały kontakt delikatnej skóry z zamoczoną pieluszką prowadzi do podrażnień i odparzeń, które są dla dziecka wyjątkowo nieprzyjemne, a nawet bolesne. Przy każdej zmianie pieluszki należy oczyścić okolice intymne chusteczkami nawilżanymi lub wacikami zamoczonymi w letniej wodzie. Następnie warto odczekać chwilę przed założeniem czystej pieluchy, aby naskórek miał dostęp do świeżego powierza i w pełni wysechł. Korzystne jest też regularne aplikowanie specjalnych maści natłuszczających, które zapobiegają podrażnieniom. Warto pamiętać, że stosowane pieluchy dla noworodków powinny być bezzapachowe i mieć odpowiedni rozmiar, aby nie uwierały maluszka.
Zabezpieczanie skóry noworodka przed wiatrem, mrozem i słońcem
Skóra noworodka nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieniowania UV. Pierwszych „kąpieli słonecznych” może zaznać niemowlę, które ukończyło 6. miesiąc życia, ale również wtedy jego skórę trzeba zabezpieczyć kremem z filtrem o odpowiednim poziomie ochrony przeciwsłonecznej (SPF50). Noworodka należy osłaniać przed słońcem za pomocą cienkich, przewiewnych i jasnych ubranek, czyli długich spodenek i bluzek z długim rękawem oraz czapek z szerokim rondem, zasłaniających buzię.
Podczas gorszej pogody – wietrznej, mroźnej – na skórę noworodka należy aplikować specjalny tłusty krem, który pełni rolę ochronną. Natomiast w domu, kiedy powietrze jest suche z powodu ogrzewania, warto korzystać z nawilżaczy powietrza, które rozpylają we wnętrzach delikatną mgiełkę.
Unikanie przegrzewania
Dużym problemem w przypadku noworodków jest tendencja do powstawania tak zwanych potówek. Ta charakterystyczna wysypka pojawia się na przegrzanej, przepoconej skórze dziecka, najczęściej w okolicach pleców. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że gruczoły potowe maluszka jeszcze się rozwijają. Rodzic musi unikać więc przegrzewania noworodka, o co może zadbać ubierając go warstwowo („na cebulkę”) oraz regularne kontrolując ciepłotę ciała poprzez dotykanie jego karku. Jeśli jest on rozgrzany i spocony, należy jak najszybciej zdjąć jedną z warstw odzieży.
Wybór odpowiednich kosmetyków
Prawidłowa pielęgnacja niemowlęcej skóry wymaga uważnego wybierania kosmetyków pielęgnacyjnych, dlatego rodzice maluszków muszą ze skupieniem analizować składy produktów dostępnych na sklepowych półkach. Oznaczenia typu „0+” czy „od pierwszych dni życia” stanowią cenną wskazówkę. Sugerują bowiem, że preparat nie zawiera silnych środków myjących, parabenów, kompozycji zapachowych czy alkoholu.
Najlepsze kosmetyki dla noworodka są to produkty bazujące na naturalnych, ekologicznych składnikach. Warto pamiętać jednak, że nawet one mogą uczulić dziecko, dlatego po każdej zmianie płynu do kąpieli czy kremu nawilżającego, trzeba uważnie obserwować skórę noworodka.
Nie bez znaczenia jest także to, w czym rodzic upierze ubranka dla swojej pociechy. Niewypłukane pozostałości detergentu osadzają się bowiem w strukturze włókien i mogą powodować podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Również w tym przypadku zaleca się zatem wybór dedykowanych płynów i proszków piorących. Korzystne jest też stosowanie płynów do płukania dla niemowląt, gdyż działają one silnie zmiękczająco na tkaniny, dzięki czemu te nie podrażniają wrażliwego naskórka.
Kosmetyki dla dzieci, a kosmetyki dla dorosłych
Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka powinna uwzględniać dbanie o jej czystość, suchość i nawilżenie. Rodzic musi mieć świadomość, że naskórek maluszka nie ma tak silnej bariery ochronnej, jak skóra osoby dorosłej. Jest więc szczególnie narażony na przesuszenie i podrażnienia. W pielęgnacji skóry noworodka nie wolno stosować więc takich samych kosmetyków, jakich używają na co dzień rodzice. Jedynie te przeznaczone dla najmłodszych są odpowiednio delikatne i skomponowane z myślą o specjalnych potrzebach wrażliwego naskórka.