Co to jest blizna i rozstępy oraz u kogo występują?
Blizna powstaje w wyniku naruszenia skóry właściwej np. przy skaleczeniu. Bardzo często to efekt niektórych zabiegów chirurgicznych czy głębszych zranień. Blizny powstają u osób w każdym wieku. W zależności od uszkodzenia skóry powstają blizny zwykłe, keloidowe, przerostowe.
Rozstępy to zmiany występujące u kobiet w okresie ciąży, osób otyłych lub nadmiernie umięśnionych mężczyzn. Powstają w wyniku mechanicznego rozciągnięcia skóry. Są one wypukłe i jaśniejsze niż skóra je otaczająca. Początkowo rozstępy przypominają wyglądem świeże blizny — są różowawe. Następnie stają się białoperłowe, są pozbawione włosów i elementów wydzielniczych. Przebieg ich powstawania zależy od okolic ciała (mogą być koliste, ułożone okrężnie czy skośnie). Wiele kobiet w okresie ciąży stosuje produkty jak maść na rozstępy czy nawilżające balsamy przeciwdziałające ich powstawaniu.
W pewnym sensie rozstępy to rodzaj blizn, gdzie dochodzi do zmiany w syntezie kolagenu, a ubytki są uzupełniane przez nieelastyczną włóknistą tkanką łączną.
Jakie składniki zawierają produkty na blizny i rozstępy?
W składzie maści, kremów, żelów na blizny znajdują się takie składniki jak wyciągi roślinne oraz pochodne organiczne i nieorganiczne krzemu.
Poniżej pokrótce omówiono niektóre z nich:
- silikon medyczny, polisiloksany, czyli pochodne krzemu, który oddziałuje na fibroblasty w skórze,
- wyciąg z cebuli — wykazuje właściwości przeciwzapalne, hamuje mediatory stanu zapalnego oraz fibroblasty bliznowców; przeciwdziałanie fizjologicznemu tworzeniu się blizn
- alantoina i heparyna – nie występują samodzielnie, najczęściej w połączeniu z wyciągiem z cebuli, działanie synergistyczne – hamowanie proliferacji fibroblastów
- substancje tłuszczowe, które są głównym składnikiem produktów do masażu (olejek z wiesiołka, masło karite (shea)).
Obecnie w aptece dostępnych jest wiele leków i wyrobów medycznych czy kosmetycznych do stosowania na blizny różnego pochodzenia. Najpopularniejsze z nich to te, które zawierają pochodne krzemowe lub wyciąg z cebuli (np. Cepan krem czy Contractubex żel na blizny).
Dla osób, które chcą uniknąć codziennej aplikacji stworzono plastry na blizny, które zmienia się co kilka dnia (3-5 lub wg zaleceń producenta). Plastry utrzymują odpowiednią wilgoć i chronią przed utratą wody. Warto zdać sobie sprawę, że blizny powstają nie tylko w wyniku operacji czy skaleczeń, ale mogą być konsekwencją niektórych chorób z objawami dermatologicznymi jak blizna potrądzikowa czy blizna po ospie wietrznej.
Wśród kosmetyków popularnym składnikiem jest masa perłowa, która rozjaśnia i wygładza skórę. Znajdzie zastosowanie do drobniejszych blizn np. w obrębie twarzy jako krem na blizny No-Scar.
Maść na blizny — właściwości, działanie i wskazania
Podstawowym zadaniem kremu na blizny jest uelastycznienie powstałych zmian (niezależnie czy jest to rozstęp czy blizna). Dodatkowo produkt na blizny powinien nieco ją spłaszczyć i wyrównać jej koloryt względem zdrowej otaczające skóry. Dodatkowo maść na blizny może chronić przed czynnikami zewnętrznymi a także bliznowaceniem zmian. Często dzięki dodatkowym składnikom maść ta wykazuje działanie przeciwzapalne i rozjaśniające.
Maść na blizny można stosować w przypadku różnych blizn – np. oparzeniowej, pourazowej, po zabiegach laserowych i medycyny estetycznej.
Maść i krem na blizny — sposób użycia
Produkty te nakłada się na oczyszczoną skórę, najczęściej 2 razy dziennie przez okres kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Należy pamiętać, że blizn pooperacyjnych nie należy zbyt wcześnie smarować — musi minąć odpowiedni odstęp czasu między wygojeniem a leczeniem. Warto jednak stosować maść na blizny, która ogranicza powstawanie zmian o charakterze przerostowym lub bliznowców.
Artykuł sponsorowany
1 komentarz
super artykuł ;) spróbuję!