Hydrolaty roślinne to składający się z wielu elementów zbiór kosmetyków zwracających na siebie uwagę ze względu na wiele możliwości praktycznego zastosowania. Kolejne z nich są stosowane jako tonik, mogą być jednak również bazą wodną do maseczek, zdrowszym odpowiednikiem kremu micelarnego, a także wcierką lub mgiełką poprawiającą stan włosów.
Hydrolaty warto mieć je zawsze pod ręką, bo kolejne z nich okazują się być cennym wsparciem w ciągu dnia, gdy trzeba nawilżyć włosy lub poprawić makijaż. Oczywiście, hydrolaty różnią się znacząco między sobie. Dobrze więc poznać te, które wyróżniają się wśród nich. Bogaty wybór hydrolatów znajdziesz w sklepie Triny: https://triny.pl/207-hydrolaty.
Po pierwsze – hydrolat z czystka
Hydrolat z kwiatów czystka to dla wielu kobiet podstawowy kosmetyk. Słowa uznania pod jego adresem padają często i jako takie nie stanowią większego zaskoczenia. Mamy przecież do czynienia z naturalnym kosmetykiem, którym można pielęgnować nie tylko cerę trądzikową, ale i wymagającą skórę dojrzałą. Hydrolat z czystka działa przeciwzapalnie, zwraca jednak na siebie uwagę również dlatego, że posiada działanie przeciwwirusowe. Doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi skóry, pozwala na rozjaśnienie przebarwień, jest też w stanie pomóc nam w radzeniu sobie z problemem nieestetycznej opuchlizny widocznej pod oczami. Hydrolat z czystka jest też jednym z tych kosmetyków, dzięki którym regeneracja naskórka odbywa się szybciej niż ma to miejsce w innych okolicznościach.
Po drugie – hydrolat z lawendy
Osoby, które nie wiedzą, od którego z kosmetyków rozpocząć swoją przygodę z hydrolatami, zwykle są zapewniane o tym, że hydrolat lawendowy będzie strzałem w dziesiątkę. Jego wysoka pozycja w różnego rodzaju rankingach popularności nie jest zresztą dziełem przypadku. To zasługa uniwersalności kosmetyku powstającego z wykorzystaniem płatków pochodzących z kwiatu lawendy. Hydrolat lawendowy ma delikatne, odświeżające działanie. Potrafi jednak również skutecznie łagodzić nie tylko przebarwienia, ale i znacznie bardziej niebezpieczne stany zapalne. Latem odkrywa zresztą przed nami jeszcze jedną zaletę, z istnienia której dobrze zdawać sobie sprawę. Może łagodzić poparzenia słoneczne. To zresztą świetna ochrona skóry. Nie zastąpi kremu z filtrem przeciwko promieniowaniu UV, z pewnością jednak będzie go wspomagać podczas walki z wolnymi rodnikami.
Po trzecie – hydrolat różany
Popularna woda różana powstająca z płatków róży damasceńskiej jest przykładem hydrolatu znanego nawet tym osobom, które zwykle nie interesują się kosmetykami naturalnymi i ich właściwościami. Nie ma tu jednak zaskoczenia. Mamy przecież do czynienia z kosmetykiem łatwo dostępnym, postrzeganym jako prestiżowy, a przy tym – uniwersalnym. Hydrolat różany może być wykorzystywany zarówno przez właścicieli cery suchej, jak i wrażliwej i naczyniowej. Jego właściwości z pewnością przydadzą się jednak osobom, które walczą z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi cera dojrzała. To kosmetyk nie tylko nawilżający i odświeżający, ale również łagodzący, sprawdzający się idealnie, gdy mamy do czynienia z podrażnioną skórą. Można na niego liczyć zmagając się z opuchlizną pod oczami, często da się jednak usłyszeć również, że jest w stanie zmniejszać widoczność zmarszczek. Jakby tego było mało, wiele osób nie potrafi się z nim rozstać, bo różany zapach hydrolatu jest wyjątkowo przyjemny.
Po czwarte – hydrolat oczarowy
Hydrolat z oczaru wirginijskiego nie jest może tak popularny, jak jego różany lub lawendowy odpowiednik. Z pewnością można jednak zaliczyć go do tych kosmetyków, które warto przetestować. To znakomity przykład kosmetyku naturalnego, który jest w stanie regulować poziom sebum. Jest znany ze swojego działania przeciwzapalnego, trudno też o lepszy antyoksydant. Także jego działanie regenerujące i kojące przyczynia się do tego, że hydrolat oczarowy może być zaliczany do kosmetyków o szerokim gronie zwolenników. Hydrolat oczarowy możemy stosować bezpośrednio na skórę. Z pewnością przyczyni się to do łagodzenia zaczerwienienia i podrażnień, a także do jej uspokojenia i wyciszenia. Przedstawione powyżej zalety pozwalają na zrozumienie osób coraz częściej powtarzających, że trudno o lepszy hydrolat w przypadku cery tłustej i trądzikowej.
Zobacz również: Hydrolat aloesowy – nie próbowałaś? Czas to zmienić!