Cięcie cesarskie to narodziny dziecka, które nie odbywają się przez kanał rodny. Maluszek jest wyjmowany przez powłoki brzuszne, które są wcześniej rozcinane. Każda kobieta powinna pamiętać, że cesarka jest zabiegiem chirurgicznym. Dlatego po jej przebyciu należy odpowiednio o siebie dbać.
Pielęgnacja brzucha po cesarskim cięciu
Brzuch w czasie ciąży bardzo się zmienia. Wyraźnie się powiększa, skóra ulega znacznemu rozciągnięciu, a mięśnie osłabiają się i rozchodzą na boki. Dlatego potrzeba czasu i pracy, aby wrócił on do stanu sprzed ciąży. Przyszła mama powinna jednak pamiętać, że mimo starań nie zawsze się to udaje.
Po ciąży (lub jeszcze w czasie jej trwania) warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji brzucha. Dotyczy to wszystkich kobiet. Jednak szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety, które urodziły dziecko przy pomocy cesarskiego cięcia. Brzuch po cesarce nie tylko jest większy, obwisły i ma osłabione mięśnie. Jest na nim obecna także blizna po zabiegu, o którą trzeba dbać, aby nie dopuścić do infekcji.
Na ranę po cesarskim cięciu nakłada się opatrunek. Powinien być on noszony przez 3 doby. Należy unikać jego zabrudzenia i zamoczenia – jeżeli tak się stanie, trzeba go natychmiast wymienić. Konieczne jest przemywanie rany codziennie wodą z delikatnym środkiem myjącym oraz dokładne osuszanie i dezynfekowanie. W czasie rekonwalescencji kobieta powinna nosić luźne i przewiewne ubrania, które nie uciskają na ranę.
Skórę na brzuchu można smarować balsamem do ciała. Najlepiej wybrać taki preparat, który jest przeznaczony dla kobiet w czasie ciąży i po porodzie. Dodatkowo można stosować peelingi i sera na blizny. Aby zobaczyć efekty, należy używać kosmetyków regularnie.
Aktywność fizyczna po cesarskim cięciu
Kobieta po cesarskim cięciu wraca do aktywności już 6–8 godzin po zabiegu. Jest to sposób na zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z interwencją chirurgiczną. Wysiłek powinien być jednak ograniczony do minimum. Mama może wstać, pójść do toalety lub przejść kilka kroków po oddziale. Nie powinna natomiast podnosić ciężkich przedmiotów, trenować i obciążać organizmu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zajmowania się noworodkiem. Ważna jest jednak pomoc bliskich osób w codziennych obowiązkach.
Po cesarskim cięciu można spacerować i zdecydować się na lekką aktywność fizyczną. Z treningami i intensywnymi ćwiczeniami należy poczekać do zakończenia połogu. Trwa on 6–8 tygodni. Wiele zależy jednak od indywidualnych cech organizmu i samopoczucia kobiety. O dopuszczalnej aktywności fizycznej warto porozmawiać z lekarzem.
Higiena intymna po cesarskim cięciu
Po cesarskim cięciu bardzo ważna jest także odpowiednia higiena intymna. Mimo że dziecko nie przyszło na świat siłami natury, drogi rodne oczyszczają się tak samo, jak po porodzie naturalnym. Konieczne jest częste zmienianie podpaski oraz noszenie przewiewnej bielizny. Okolice intymne należy przemywać wodą i delikatnym środkiem myjącym po każdej wizycie w toalecie. Kobieta powinna myć się pod prysznicem. Zalecane jest unikanie kąpieli w wannie w czasie połogu.