Nie jesteśmy w stanie zatrzymać upływającego czasu. Jednak mamy szansę opóźnić proces starzenia się skóry. W gabinetach medycyny estetycznej możemy znaleźć kilka zabiegów, które nam w tym pomogą. Jednym z nich są biostymulatory tkankowe. Jak ten preparat działa na skórę i jakie przynosi efekty? — o tym piszemy poniżej.
Czym są biostymulatory tkankowe?
Biostymulatory tkankowe to rodzaj specjalistycznych produktów stosowanych w medycynie estetycznej. Poprzez wprowadzanie preparatu w głąb skóry przynosi on widoczną poprawę wyglądu. Głównym celem tych produktów jest stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych w organizmie. Przez co zwiększa się produkcja kolagenu, elastyny i innych składników. Dzięki czemu możemy osiągnąć poprawę elastyczności, jędrności i wyglądu skóry.
Najczęściej stosowaną substancją aktywną w biostymulatorach tkankowych jest kwas hialuronowy nieusieciowany lub antyoksydanty. Te substancje są wstrzykiwane w określone obszary skóry lub tkanki podskórnej za pomocą igieł. Efekty stosowania ich są widoczne stopniowo w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Proces produkcji kolagenu i regeneracji tkanki wymaga czasu.
Jak działają biostymulatory tkankowe?
Stosowanie biostymulatorów tkankowych ma za zadanie przywrócić i utrzymać efekt młodzieńczego wyglądu. Preparaty działają poprzez zaawansowane mechanizmy oddziaływania na skórę i tkankę podskórną. Oczywiście z wykorzystaniem składników takich jak kolagen, peptydy, witaminy oraz kwas hialuronowy. Każdy z tych składników pełni unikalną funkcję w stymulowaniu regeneracji skóry i poprawie jej jakości.
Coraz bardziej popularny kolagen to kluczowy składnik tkanki łącznej, który odpowiada za wytrzymałość i elastyczność. Wraz z wiekiem produkcja naturalnego kolagenu maleje. Co prowadzi do utraty jędrności i sprężystości skóry. Biostymulatory mogą dostarczyć organizmowi dodatkowej dawki tego składnika, tym samym stymulując komórki do jego produkcji. To przyczynia się do poprawy gęstości skóry i wygładzenia zmarszczek.
Peptydy to aminokwasy, które mogą działać jako bodźce dla komórek skóry. W biostymulatorach tkankowych są wykorzystywane do aktywowania fibroblastów. Co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Peptydy mogą działać jako sygnały dla komórek, informując je o potrzebie intensyfikacji procesów regeneracyjnych.
Witaminy, takie jak witamina C czy witamina A (retinol), są kluczowe dla zdrowia skóry. Witamina C wspiera produkcję kolagenu, chroni skórę przed stresem oksydacyjnym i poprawia jej elastyczność. Retinol natomiast pomaga w regeneracji komórek skóry, spłycaniu zmarszczek i poprawie struktury skóry.
Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, który utrzymuje wodę i zapewnia nawilżenie. W biostymulatorach może być on stosowany w różnych formach, w tym w postaci mikroigieł wstrzykiwanych w skórę. Nawilża skórę, nadaje jej gładkości, a także pobudza komórki do produkcji kolagenu.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki biostymulatorom tkankowym?
Biostymulatory tkankowe oferują szereg korzyści dla skóry i poprawy jej wyglądu. Dzięki stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych preparaty mogą zwiększyć jędrność oraz elastyczności skóry, a także wygładzić drobne zmarszczki. Długotrwałe efekty wynikające z produkcji nowego kolagenu i elastyny przekładają się na młodszy, bardziej odświeżony wygląd skóry. Co bez wątpienia wpływa pozytywnie na pewność siebie i dobre samopoczucie.
Czy biostymulatory tkankowe są dla mnie? Idealni kandydaci
Możemy zacząć stosować zabiegi z użyciem tej metody, w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Zatem nawet już po 25 roku życia. Sprawdzą się dobrze dla osób, które wcześniej nie stosowały żadnych zabiegów estetycznych. Jeśli masz około 30-40 lat, biostymulatory mogą pomóc w zachowaniu promiennego wyglądu oraz spłyceniu drobnych zmarszczek. Dla osób w wieku 40-50 lat, ta procedura może pomóc w redukcji widoczności zaawansowanych zmarszczek oraz poprawie ogólnej jędrności skóry. Osoby powyżej 50 lat również mogą odnieść korzyści, w tym rewitalizację i poprawę elastyczności skóry.
Biostymulatory tkankowe działają na różne mankamenty w wyglądzie, takie jak:
- Utrata jędrności i elastyczności. Produkty te stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co przekłada się na poprawę jakości skóry.
- Zmarszczki. Poprzez stymulowanie odnowy tkanki, biostymulatory mogą spłycić zmarszczki i wygładzić bruzdy.
- Ogólny stan skóry. Dzięki regeneracji komórek skóry, procedura ta może poprawić ogólny wygląd skóry, nadając jej zdrowego blasku.
- Zmęczony wygląd. Biostymulatory mogą przywrócić skórze świeżość i promienność, zmniejszając wrażenie zmęczenia.
W rezultacie biostymulatory tkankowe mogą pomóc Ci w osiągnięciu naturalnie wyglądającej skóry i odmłodzeniu wyglądu. To innowacyjne podejście do poprawy jakości skóry, które może dostosować się do różnych potrzeb i wieku, przyczyniając się do długotrwałych i widocznych rezultatów.