Dlaczego warto skorzystać ze szkoły rodzenia?

przez Materiał zewnętrzny
szkoła rodzenia

Ciąża to niezwykły okres w życiu obojga rodziców, który wiąże się jednak z wieloma trudnościami i obawami. Aby jak najlepiej przygotować się do przebiegu ciąży, a następnie porodu i opieki nad niemowlęciem, zaleca się skorzystanie ze szkoły rodzenia. Sprawdź, co można zyskać, zapisując się na tego typu zajęcia.

Szkoła rodzenia – poruszane tematy

Dzięki szkole rodzenia przyszli rodzice otrzymują wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz mogą liczyć na wsparcie specjalistów podczas przygotowywania się na przyjście dziecka na świat. W ramach zajęć z edukacji przedporodowej poruszane są najczęściej tematy związane z porodem, połogiem, laktacją, opieką nad noworodkiem. Podczas spotkań omawiane są potencjalne problemy oraz pokazywane są różne możliwości ich rozwiązywania. Dzięki temu rodzice będą czuć się pewniej i bardziej kompetentni. Szkoła rodzenia jest też okazją do zdobycia nowych znajomości.

Wiedza o ciąży

Szkoła rodzenia dostarczy przyszłym rodzicom fachowej wiedzy na temat samej ciąży. Dowiedzą się oni od specjalistów, jak rozwija się dziecko na poszczególnych jej etapach oraz jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie. Partnerom zostaną przedstawione główne dolegliwości, których może doświadczyć ciężarna, sposoby zapobiegania im i łagodzenia ich. Specjaliści zaznajomią rodziców z listą badań, jakim powinna poddać się ciężarna. Ich lista przez całą ciążę jest dość długa. Wspólne przeżywanie ciąży, a później wspieranie się w opiece nad dzieckiem pozwala na zbliżenie się do siebie partnerów.

Wiedza o porodzie

W czasie zajęć w szkole rodzenia rodzice dowiedzą się, jak przebiega poród. Poznawszy sygnały zbliżającego się porodu i jego etapy, lepiej zrozumieją, co będzie się działo w czasie jego trwania, a tym samym unikną wielu stresów. Specjaliści przekażą, w jaki sposób relaksować się w czasie porodu i radzić sobie z bólem. Przedstawią tajniki łagodzenia dolegliwości bólowych i opanowywania stresu. Prowadzone są ćwiczenia ogólnorelaksacyjne, oddechowe i poporodowe. Bardzo ważny jest tutaj udział mężczyzny, który dowie się, w jaki sposób reagować w kryzysowych sytuacjach i wspierać swoją partnerkę.

Wiedza na temat opieki nad dzieckiem

Podczas spotkań szkoły rodzenia poruszone zostają liczne kwestie związane z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim. Przyszła mama uzyska też informacje, jak dbać o swoje ciało w pierwszych tygodniach po porodzie. To bardzo ważne, okres połogu może się bowiem okazać mocno obciążający. Specjaliści ze szkoły rodzenia przekażą tajniki karmienia piersią, informacje na temat fizjologii laktacji i odciągania pokarmu. Nauczą przewijania, kąpania, podnoszenia, pielęgnacji skóry i pępka, ubierania noworodka. Podpowiedzą, jak przygotować pokój dla dziecka i jakie formalności czekają rodziców po jego przyjściu na świat.

Wiedza potrzebna w sytuacjach kryzysowych

Niektóre placówki, jak szkoła rodzenia w Warszawie firmy Medicover, uzupełniają zakres tematyczny spotkań o kurs pierwszej pomocy małemu dziecku. Podczas niego przyszłym rodzicom przekazywane są praktyczne informacje na wypadek zaistnienia sytuacji zagrożenia zdrowia i życia dziecka, przykładowo w razie zachłyśnięcia, zadławienia, konieczności przeprowadzenia resuscytacji.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej