Nieświeży oddech – przyczyny, objawy, leczenie

przez Artykuł sponsorowany
nieświeży oddech, brzydki zapach z ust

Nieświeży oddech, znany także jako halitoza, to dolegliwość, która dotyka osób na całym świecie bez względu na wiek czy płeć. Właściwe zrozumienie tego problemu jest kluczem do skutecznego leczenia i poprawy jakości życia. Należy podkreślić, że nieświeży oddech to nie tylko kwestia higieny. Często jest on oznaką głębszych problemów zdrowotnych. Jak sobie radzić z halitozą? Jakie tabletki na nieświeży oddech warto stosować? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Poniżej przedstawiamy podstawowe przyczyny nieświeżego oddechu.

  • Zła higiena jamy ustnej – np. brak regularnego mycia zębów i niewłaściwe czyszczenie języka może prowadzić do gromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii.
  • Pokarmy i napoje – czosnek, cebula i niektóre przyprawy, alkohol i napoje zawierające kofeinę.
  • Palenie tytoniu – palenie papierosów nie tylko prowadzi do nieświeżego oddechu z powodu substancji chemicznych, które pozostają w ustach, ale również powoduje suchość ust, co może przyczynić się do powstawania nieświeżego oddechu
  • Choroby jamy ustnej – np. problemy z zębami, takie jak próchnica, zapalenie dziąseł (gingivitis), choroby przyzębia (periodontitis) czy infekcje jamy ustnej.
  • Choroby układu pokarmowego – refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), niestrawność.
  • Choroby układu oddechowego – zakażenia górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie zatok czy angina, mogą również prowadzić do nieświeżego oddechu.
  • Choroby metaboliczne – niektóre choroby, takie jak cukrzyca.

Objawy halitozy

Najpopularniejszym objawem halitozy jest oczywiście nieprzyjemny zapach z ust. Kolejnym, charakterystycznym symptomem jest suchość w ustach, która pojawia się zwykle tuż po przebudzeniu. Dodatkowo, bardzo często osoby z halitozą skarżą się na nieprzyjemny, często gorzki lub kwaśny smak w ustach.

Jeśli nieprzyjemny zapach z ust jest związany z zapaleniem języka, pokrywa się on białym, nieestetycznym nalotem. Zjawisko to świadczy o obecności bakterii w ustach.

Jak leczyć nieświeży oddech?

Regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, czyszczenie języka oraz stosowanie płynu do płukania ust to podstawowe kroki w walce z nieświeżym oddechem.

Kontrola stanu jamy ustnej co najmniej raz na pół roku pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów, które mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu, takich jak próchnica czy choroby dziąseł.

Jeśli nieświeży oddech jest spowodowany chorobą, np. układu pokarmowego, układu oddechowego czy metabolicznego, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Tabletki na nieświeży oddech – zakupy w aptece WAWA

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych na nieświeży oddech [link], dostępnych bez recepty. Środki te zawierają sporo, różnych, aktywnych składników, np. miętę, eukaliptus, chlorofil, które pomagają zneutralizować przykry zapach z ust. Świetnie sprawdza się także ksylitol, który jest naturalnym substytutem cukru, pomagającym zapobiegać rozwojowi bakterii w jamie ustnej.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej