Koronawirus wniósł w nasze życie wiele zmian, a żeby sobie z nimi poradzić teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy bliskości. Rozsądek jednak, jak i odgórne regulacje, nakazują nam zachowanie dystansu społecznego. Skoro nie możesz spotykać się z przyjaciółmi, czy jest inny sposób, aby zyskać trochę bliskości i poprawić swoje samopoczucie? Jak zwykle natura przychodzi nam z pomocą, a zmiany w zaleceniach i możliwość spaceru w lesie, umożliwiają nam w końcu korzystanie z jej dobrodziejstw.
- Ile godzin w lesie potrzebujesz dla zdrowia?
- Pomysły na relaks w lesie
- Przytul drzewo
- Leśna kąpiel w stylu japońskim
- Powiedz drzewom co leży ci na sercu
Ile godzin w lesie potrzebujesz dla zdrowia?
Zespół pod kierownictwem Mathew White’a z Uniwersytetu Medycznego Exeter przeprowadził badanie na 20 000 osobach dotyczące wpływu, jaki przebywanie na łonie natury wywiera na zdrowie i redukcję stresu. Naukowiec stwierdził, że ludzie, którzy spędzali dwie godziny tygodniowo w terenach zielonych – parkach, lasach, ogrodach itp. znacznie częściej cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem niż ci, którzy tego nie robią. Dwie godziny – naraz lub podzielone na krótsze okresy – były granicą konieczną, aby zauważyć pozytywny efekt.
„Powszechnie wiadomo, że przebywanie na łonie natury może być dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, ale do tej pory nie byliśmy w stanie powiedzieć, ile wystarczy” – mówi dr Matthew White. „Dwie godziny w tygodniu to, mam nadzieję, realistyczny cel dla wielu osób, szczególnie biorąc pod uwagę, że można je rozłożyć na cały tydzień, aby uzyskać korzyści”.
Pomysły na relaks w lesie
W czasach kiedy mamy od innych trzymać się z daleka, samotne spacerowanie może być frustrujące. Oto nasze 3 pomysły na urozmaicenie leśnych wędrówek i wykorzystanie w pełni każdej chwili spędzonej poza domem dla poprawy zdrowia i samopoczucia.
Przytul drzewo
Przytulanie drzew niektórym może się kojarzyć z hipisowskim stylem życia, ale dla wielu to sposób na zwiększenie poziom oksytocyny, hormonu szczęścia.
Islandzki leśniczy Þór Þorfinnsson w wywiadzie dla RÚV (źródło: tłumaczenie dla Icelandic Review) mówi: „Ludzie powinni nie spieszyć się, aby w pełni czerpać korzyści z przytulania drzew. Pięć minut jest naprawdę dobre. Jeśli możesz poświęcić pięć minut swojego dnia na przytulenie [drzewa], to zdecydowanie wystarczy.”
„Kiedy przytulasz [drzewo], czujesz je najpierw w palcach u stóp, a następnie w nogach, klatce piersiowej, a w końcu w głowie”, mówi Þorfinnsson. „To wspaniałe uczucie relaksu, które daje poczucie gotowości na nowy dzień i nowe wyzwania”.
Leśna kąpiel w stylu japońskim
„Shinrin-yoku” lub z angielska „forest bathing” to japońska praktyka, która ma na celu poprawienie zdrowia i samopoczucia poprzez spacer po lesie. W trakcie takiej leśnej wędrówki wdychamy olejki eteryczne – fitocydy – emitowane przez drzewa. Badania wykazały, że olejki te powodują zwiększenie produkcji białych ciałek krwi, tak ważnych dla kondycji naszego układu odpornościowego. Ponadto, forest bathing pomaga obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu i ciśnienie krwi.
Jednakże, aby w pełni korzystać z tej japońskiej praktyki, poza bliskością lasu, ważne jest także nasze nastawienie. Zostaw w domu wszystkie urządzenia, nie spiesz się, zwracaj uwagę na szczegóły, obserwuj otaczającą cię przyrodę i ciesz się byciem jej częścią. Nie chodzi o to ile kilometrów przejdziesz, ani czy dotrzesz do odległego celu. Shinrin-yoku nie polega na pokonywaniu rekordów, a na czerpaniu radości i spokoju z drogi.
Powiedz drzewom co leży ci na sercu
Widząc osobę, która mówi sama do siebie podejrzewamy u niej problemy psychiczne. Jednak praktyka mówienia do siebie ma wiele zalet, a las może być miejscem, w którym możesz mówić tak swobodnie, jak chcesz. Badanie przeprowadzone w Nottingham Trent i George Mason University wskazuje, że głośna rozmowa z samym sobą zmniejsza poziom stresu, a także zwiększa pewność siebie. Self-talk pozwala nam również swobodnie wyrażać nasze najbardziej wewnętrzne uczucia i myśli.
Następnym razem, gdy wybierzesz się na spacer po lesie, nie zapomnij krzyczeć, płakać i śmiać się sam do siebie! Opowiedz drzewom co leży ci na sercu i poczuj się lepiej.
Kiedy już naładujesz baterie i nacieszysz się otaczającymi cię drzewami, sprawdź nasz sposób na pielęgnację w czasach, kiedy nie można pójść do kosmetyczki.