Soczewki kontaktowe miesięczne – charakterystyka i pielęgnacja

przez Materiał zewnętrzny
soczewki miesięczne, miesięczne szkła kontaktowe

Miesięczne soczewki kontaktowe są często wybierane do korekty wzroku ze względu na duży komfort użytkowania. Szkła trzeba wymieniać raz w miesiącu. Konieczna jest jednak ich codzienna pielęgnacja przy pomocy dedykowanych preparatów. Zobacz, czym wyróżniają się soczewki miesięczne.

Czym wyróżniają się soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne wyróżniają się tym, że można je użytkować przez 30 dni od momentu otwarcia opakowania. Po tym czasie konieczna jest wymiana na nową parę. Są one wykonane ze specjalnie dopasowanych materiałów, które zachowują swoje właściwości przez cały ten czas.

Soczewki miesięczne służą do korekty krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności. Dostępne są szkła o różnej mocy. Dlatego na tą metodę korekty wzroku mogą zdecydować się również osoby, które zmagają się z większą wadą wzroku. Przed zakupem soczewek warto udać się do optometrysty.

Z jakiego materiału wykonuje się soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne mogą być wykonane z:

  • materiału hydrożelowego,
  • materiału silikonowo-hydrożelowego.

Hydrożelowe soczewki miesięczne są bardzo dobrze uwodnione. Jednak cechują się niską przepuszczalnością tlenu. Są też bardzo delikatne, ale za to komfortowe w użytkowaniu.

Silikonowo-hydrożelowe soczewki miesięczne cechują się zarówno dobrym uwodnieniem, jak i przepuszczalnością tlenu. Drugą cechę zawdzięczają dodatkowi gumy silikonowej. Jednocześnie są elastyczne.

Jak nosić soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne mogą być noszone w trybie dziennym. Jest to najpopularniejszy rodzaj szkieł kontaktowych. Możliwe jest ich noszenie przez około 12 godzin na dobę. Po upływie tego czasu należy je zdjąć. Oznacza to, że w soczewkach nie można spać, ponieważ nie jest to zdrowe dla oka.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z soczewkami miesięcznymi do noszenia w trybie ciągłym. Nie jest konieczne zdejmowanie ich na noc. Są one wykonane z materiałów, które doskonale nawilżają i przepuszczają powietrze. Dlatego oko przez cały czas ma zapewniony komfort. Warto jednak dodać, że zwykle takie soczewki mogą być noszone przez połowę czasu – w tym przypadku nie miesiąc, a dwa tygodnie.

Kolorowe soczewki miesięczne

Na rynku dostępne są również kolorowe soczewki miesięczne. Służą one nie tylko do korekty wady wzroku, ale także do zmiany koloru oczu. Różnica może być diametralna – np. niebieskie oczy w moment stają się brązowe. Są też bardziej subtelne szkła, które tylko podkreślają naturalną barwę tęczówki.

Jak wygląda pielęgnacja soczewek miesięcznych?

Pielęgnacja soczewek miesięcznych jest niezwykle ważna, ponieważ:

  • zmniejsza ryzyko infekcji oka,
  • usuwa wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni soczewek,
  • pozwala zachować wszystkie parametry soczewek,
  • zwiększa komfort użytkowania soczewek.

Pielęgnacja powinna odbywać się przy pomocy płynu do soczewek, który oczyszcza i dezynfekuje. Nie należy myć szkieł samą wodą. Soczewki zdejmowane na noc powinny przez cały ten czas moczyć się w płynie i być zamknięte w szczelnym pojemniczku.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej