Jaki plecak turystyczny będzie dobry w góry?

przez Materiał zewnętrzny
plecak w góry

Podróż w góry wiąże się z zakupem specjalistycznego sprzętu, który zwiększy komfort i bezpieczeństwo. Oprócz butów czy kurtki bardzo istotny jest plecak turystyczny. Dzięki niemu spakuje się niezbędne jedzenie czy narzędzia, które ułatwią podróż. Plecak taki musi nie tylko wiele pomieścić, ale również być wygodny i odporny na warunki atmosferyczne. Jaki plecak turystyczny będzie najlepszy w trakcie górskich podróży?

Praktyczne cechy dobrego plecaka turystycznego

Dobry plecak turystyczny nie powinien posiadać jedynie jednej przegrody. Bardzo ważne są między innymi odpowiednio rozmieszczone troki. Dzięki nim można przytwierdzić dodatkowe kije górskie, ubrania, sprzęt wspinaczkowy lub karimaty. Plecak powinien posiadać jak najwięcej drobnych kieszonek, co pomoże pakować mniejsze przedmioty. Nie trzeba będzie ich wtedy długo szukać w głównej przegrodzie. Jeśli chodzi o plecaki turystyczne – e-horyzont.pl udostępnia ich specjalne wersje wodoodporne. Pozwalają one na bezpieczne przechowywanie np. telefonu komórkowego podczas intensywnych deszczy czy opadów śniegu. 

wycieczka góry plecak
Plecak o pojemności 30l to minimum na jednodniową wycieczkę

Odpowiednia pojemność 

W przypadku plecaka nie ma co oszczędzać na pojemności. Co prawda te najmniejsze będą trochę lżejsze, ale brak istotnego wyposażenia może odbić się na dalszej wspinaczce. Pojemność na poziomie 30 litrów to absolutne minimum przy jednododniowym wejściu. W pełni wystarczy to na przechowanie podstawowego sprzętu, czyli jednego ubrania na zmianę, termosu i jedzenia. Mniejsze plecaki nie mają zazwyczaj stelaża, ale przy mniejszym ciężarze nie jest to aż tak wielki minus. Dodatkowym ułatwieniem jest obecność komina, który zwiększa powierzchnię plecaka. Pozwala to na pakowanie większych przedmiotów, które nie mieszczą się już w głównej przegrodzie. Dzięki niemu można spakować polary męskie – e-horyzont.pl udostępnia je w wielu górskich wersjach. Do komina mieszczą się również śpiwory, karimaty czy dodatkowe butelki z wodą. 

Sytuacja komplikuje się trochę przy dłuższych wyprawach. W przypadku dwudniowej podróży z noclegiem trzeba się liczyć z plecakiem o pojemności od 35 do 45 litrów. Pozwoli to na spakowanie dodatkowego śpiwora czy karimaty, gdzie pomocny może okazać się komin. Tutaj już istotne jest posiadanie stelażu, który ułatwi przenoszenie większego ciężaru. Plecak o pojemności 50 litrów w górę pozwoli wybrać się na kilkudniową wycieczkę. Tutaj można już pomyśleć o spakowaniu kuchenki turystycznej czy namiocie. Istnieją też wersje 80 i 100 litrowe. Tutaj może się już spakować cała rodzina jednocześnie, ale trzeba pamiętać, że taki placek wymaga dużej siły i wytrzymałości. 

Wentylacja pleców i systemy nośne 

W przypadku plecaków górskich wiele osób narzeka na stale spocone plecy. Dzięki systemowi prześwitów i pustych przestrzeni można uzyskać większą przewiewność, co znacznie zwiększa komfort podróży. Przydaje się to zwłaszcza w sezonie letnim, gdzie wysokie temperatury wymagają odprowadzenia jakoś potu. Warto w tym celu kupić plecak z podłużnym kanałem wentylacyjnym, który umieszczony jest w centralnej części lub nad pasem biodrowym.

Dużym ułatwieniem w trakcie podróży jest system nośny, który odpowiada za równomierną dystrybucję ciężaru na barki, biodra i plecy. Dzięki temu żadna część ciała nie jest przeciążona. Przydatne to jest szczególnie przy największych pojemnościach, gdzie systemy nośne są z reguły najbardziej rozbudowane i masywne. 

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej