Prawidłowe mycie twarzy to pierwszy i najważniejszy krok w drodze do pięknej cery. Niby oczywisty, a jednak popełniamy przy nim wiele błędów. Pomożemy ci zdobyć kolejne kroki wtajemniczenia, aby oczyszczanie twarzy nie kryło przed tobą żadnych tajemnic. Przed tobą lista popularnych błędów, których należy unikać w drodze do pięknej cery. Zaczynamy zatem lekcję?
O czym przeczytasz w tym artykule:
- Jaką temperaturę powinna mieć woda do mycia twarzy?
- Jaki kosmetyk do mycia twarzy?
- Dwuetapowe oczyszczanie to zawsze dobry pomysł?
- Czy peeling poprawi wygląd skóry?
- Aplikacja ma znaczenie
- Pielęgnacja slow – daj sobie czas na uważne mycie twarzy
Jaką temperaturę powinna mieć woda do mycia twarzy?
Idealna woda do mycia twarzy jest letnia. Ani zbyt zimna, ani za ciepła.
Zdarza się, że skupiamy się wyłącznie na wyborze odpowiedniego kosmetyku do mycia naszej buzi, a nie zwracamy uwagi na ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Tak, ma to duże znaczenie. Zbyt gorąca zadziała agresywnie i może naruszyć naturalną barierę ochronną skóry. Płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę, nie lubi wysokich temperatur. Jego nadwyrężenie może powodować podrażnienia, które trudno będzie ukoić.
Z kolei zimna, może jest orzeźwiająca, ale także nie wpływa dobrze na cerę. Niska temperatura nie ma działania zmiękczającego, które jest niezbędne do skutecznego usunięcia nałożonych kosmetyków. Chłodna woda pobudza też skórę do zwiększonej produkcji sebum. Obniżenie temperatury to dla niej sygnał, aby otulić ją warstwą ochronną. Powoduje to nadmierne błyszczenie się, które nie jest pożądane.
Jaki kosmetyk do mycia twarzy?
Niezależnie od rodzaju cery, wybieraj delikatne kosmetyki myjące. Zwracaj uwagę na skład i zawarte w nich substancje aktywne. To one pomagają wyregulować produkcje sebum, wzmacniają naczynka lub łagodzą podrażnienia. Dobry kosmetyk do mycia twarzy nie powinien zawierać mocnych substancji myjących, które mogą naruszyć płaszcz hydrolipidowy skóry. Jeśli twoja skóra szybko się przetłuszcza, może to być spowodowane zbyt intensywnym myciem. Pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, reaguje nadprodukcją sebum.
Pamiętaj też, że żel czy pianka nie muszą się mocno pienić, aby dobrze oczyścić skórę.
Dwuetapowe oczyszczanie to zawsze dobry pomysł?
Rekomendowane często dwuetapowe oczyszczanie twarzy budzi czasem kontrowersje. Część osób obawia się naruszenia bariery hydrolipidowej. Jednak nie ma to uzasadnienia. W przypadku, gdy na co dzień nakładamy makijaż dwuetapowe oczyszczanie jest wręcz niezbędne. Pierwszy krok pozwala usunąć kosmetyki i powierzchniowe zanieczyszczenia. Drugi zaś stanowi właściwy etap oczyszczania przygotowujący cerę do dalszej pielęgnacji.
Czy peeling poprawi wygląd skóry?
Dobrze jest raz na jakiś czas poświęcić naszej skórze nieco więcej uwagi i zadziałać mocniej. Gruntowne oczyszczanie, które zapewnia peeling twarzy, pozwoli pozbyć się martwego naskórka i da efekt świeżej, promiennej cery. Takich rezultatów nie uzyskamy myjąc codziennie twarz.
Z peelingiem nie należy jednak przesadzać. Wykonywany systematycznie, raz, dwa razy w tygodniu da nam spektakularne efekty. Powtarzany jednak zbyt często może podrażnić skórę. Warto dobrać peeling do skóry i sprawdzić czy dla naszej cery lepszy będzie enzymatyczny czy ziarnisty.
Za każdym razem przed wykonaniem peelingu należy umyć twarz. Wolna od sebum i pozbawiona resztek makijażu skóra będzie gotowa na kolejny etap pielęgnacji.
Aplikacja ma znaczenie
Często pomijamy zapoznanie się z zaleceniami producenta, które są umieszczone na opakowaniu. Kto jednak może nam dostarczyć lepszych informacji, niż autor danej formuły? Warto dokładnie stosować się do jego wskazówek. Mamy wtedy gwarancję, że przestrzegając sposobu i czasu aplikacji składniki aktywne będą miały szansę zadziałać. Istotne jest też to, czy daną substancję powinniśmy nałożyć na suchą, czy wilgotną skórę. Kosmetyki zawierające kwasy nie mogą mieć kontaktu z wodą, dlatego po umyciu buzi należy odczekać kilka chwil przed wykonaniem kolejnego kroku.
Pielęgnacja slow – daj sobie czas na uważne mycie twarzy
Ostatnim błędem, przed którym chcemy Was ostrzec, jest pośpiech. Demakijaż i oczyszczanie wykonywane wieczorem, po całym intensywnym dniu jest często robiony zbyt niecierpliwie. Wygospodarujmy czas, aby stało się to dla nas relaksującym rytuałem. Dajmy czas kosmetykom na uwolnienie składników i ich aktywne działanie na naszej skórze. Wykonajmy masaż twarzy, który pobudzi krążenie. Nasza skóra odwdzięczy się nam dobrą kondycją i pięknym blaskiem.