Coraz więcej Polek i Polaków, a także dzieci i młodzieży przyznaje się do potrzeby korzystania z pomocy psychologicznej. Psychoterapia przestała być tematem tabu, a wręcz przeciwnie – zaczęła być postrzegana pozytywnie, jako dbałość o własne zdrowie i stabilność emocjonalną. Choć wiele osób zamiennie stosuje pojęcia psycholog i psychoterapeuta, w praktyce można zauważyć pomiędzy nimi pewne różnice. Sprawdź, jakie!
Zadaniem zarówno psychologa, jak i psychoterapeuty, jest udzielanie pomocy w kwestii zdrowia psychicznego. To niezwykle ważne, ale i odpowiedzialne zajęcie. Dlatego do wykonywania obu tych zawodów potrzebne jest konkretne wykształcenie oraz doświadczenie, a także pewne cechy osobowości i kompetencje miękkie. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą!
Kto musi ukończyć szkołę psychoterapii?
W Polsce brakuje jednoznacznych przepisów prawa, które mówiłyby o tym, kto może zostać psychologiem. Jednak od 1 stycznia 2024 roku ustawa o ochronie zdrowia psychicznego wyraźnie podaje, jakie są wymagania stawiane osobom wykonującym zawód psychoterapeuty. Jednym z tych wymogów jest ukończenie podyplomowego szkolenia, takiego jak Szkoła Psychoterapii WSB-NLU. Z takiego szkolenia mogą skorzystać osoby z wykształceniem lekarskim lub psychologicznym.
Ukończenie Szkoły Psychoterapii pozwala w pewnym stopniu odróżnić zakres obowiązków psychologa i psychoterapeuty. Psycholog jest bowiem upoważniony do diagnozowania schorzeń pacjentów i wspierania ich poprzez doraźne konsultacje. Ale to właśnie psychoterapeuta, który ukończył wymagane przez ustawę szkolenie i spędził odpowiednio dużo godzin na praktykach, ma uprawnienia oraz niezbędne doświadczenie do prowadzenia długofalowej terapii. Jeśli więc jesteś psychologiem, ale chcesz zostać psychoterapeutą, aplikuj do WSB-NLU już dziś!
Kiedy zgłosić się do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy psychologicznej, nie zawahaj się o nią poprosić. Niezależnie od tego, czy na pierwszą wizytę lub kilka wizyt udasz się do psychologa, czy do psychoterapeuty, te spotkania pomogą Ci lepiej poznać swoje potrzeby i zdefiniować problem, nad którym warto popracować, a także obrać ścieżkę terapii, która będzie najlepsza dla Ciebie. 3 rodzaje psychoterapii są dostępne dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Warto pamiętać, że ukończenie Szkoły Psychoterapii, jakiego wymaga się od psychoterapeutów, daje im niezbędne kompetencje do prowadzenia terapii zarówno krótko- jak i długoterminowej. Psychoterapeuta ma już doświadczenie w udzielaniu tego typu pomocy osobom z różnymi problemami, ponieważ w ramach kształcenia musiał odbyć zarówno staż kliniczny w wymiarze min. 400 godzin, jak i superwizję dzieci, młodzieży i dorosłych w wymiarze 225 godzin.
Jeśli leczenie wymaga wprowadzenia terapii farmakologicznej, upoważniony do niej nie jest ani psycholog, ani psychoterapeuta, a wyłącznie psychiatra.