Zero Waste i Less Waste – poradnik dla początkujących

przez EcoAndWell
zero waste less woreczki wielorazowe, naturalne patyczki do uszu

Wiele osób myli pojęcia zero waste i less waste. Oba sformułowania dotyczą ochrony środowiska i ograniczenia produkowania śmieci, jednak zachodzą między nimi znaczące różnice, z których warto sobie zdawać sprawę. 

Zero waste vs less waste – co odróżnia te idee?

Idea Less Waste, mimo że brzmi dość poważnie, tak naprawdę jest o wiele mniej restrykcyjna niż styl Zero Waste. Less Waste to styl, który zakłada zmniejszenie produkowanych śmieci do minimum. Aby było to możliwe, należy wprowadzić do swojego życia kilka ważnych zmian.

Aby żyć zgodnie z zasadami Less Waste, należy przede wszystkim porzucić pewne nienajlepsze przyzwyczajenia, zamieniając je na bardziej przyjazne dla środowiska. Na początek warto skupić się na kilku: zabierać na zakupy własną materiałową torbę, nie wyrzucać jedzenia, a co za tym idzie kupować tylko tyle ile naprawdę będzie potrzebne. Kolejną kwestią jest naprawianie zepsutych przedmiotów, zamiast natychmiastowej wymiany ich na nowe lub przynajmniej znalezienie dla nich nowego zastosowania. Tak naprawdę małymi kroczkami można zdziałać bardzo dużo.

Z kolei styl Zero Waste to wersja o wiele bardziej rozszerzona. Zakłada on przede wszystkim ograniczenie zakupów do absolutnego minimum. Chcą żyć w zgodzie z tą ideą należy kupować tylko to, co naprawdę potrzebne jest do życia. W razie wystąpienia domowych usterek, powinno się je samodzielnie je naprawić. Styl zakłada też dawanie nowego życia starym przedmiotom, odnawianie ich, zamiast wyrzucania na śmietnik. Kluczową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę mówiąc o stylu Zero Waste jest znaczne ograniczenie rzeczy, które się posiada. 

Jak widać oba style trochę się od siebie różnią, jednak mają ten sam cel i propagują świadome działanie ekologiczne dla dobra naszej planety. 

Czy recycling to to samo co Zero Waste?

Czasami styl Zero Waste pojawia się w zestawieniu z recyclingiem. Liczne nieporozumienia sprawiają, że nie każdy wie czym te praktyki się od siebie różnią i utożsamia je ze sobą. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że recycling to nieodłączna część koncepcji Zero Waste, jednak oba pojęcia nie oznaczają tego samego. 

Zero Waste to praktyka o wiele szersza niż sam recycling. Jak wspomnieliśmy wcześniej ma on na celu całkowite wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie odpadów u samego źródła, a nie przetwarzanie ich. Styl ten kieruje się zasadą „przemyśl, zredukuj, wykorzystaj ponownie, oddaj do recyclingu”. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. 

Recycling znajduje się na samym końcu zasad panujących w stylu Zero Waste, jednak nadaj jest on bardzo ważny i ma kluczowe znaczenie w odpowiednim gospodarowaniu odpadami. Pozwala on na przekształcenie odpadów, w coś pożytecznego. Dzięki temu nie zaśmiecają one naszej planety, tylko zyskują drugie życie. 

Co znaczy być Zero Waste?

Chcąc być Zero Waste, warto wiedzieć co leży u podstaw tej idei i o czym należy pamiętać, aby postępować zgodnie z jej zasadami. Ten rodzaj postępowania nakładania do całkowitego przewartościowania sposobu wykorzystania dobrodziejstw tego świata. 

Zero Waste oznacza zero odpadów i zakłada skuteczną ochronę wszelkich zasobów, poprzez odpowiedzialną i świadomą produkcję, konsumpcję, wielokrotne użytkowanie i odzyskiwanie różnych produktów, opakowań, czy materiałów. Propaguje obieg zamknięty gdzie surowce i materiały mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Dzięki tego typu praktykom, stopniowo eliminuje się zagrożenie dla środowiska i człowieka. 

Jak być Less Waste?

Codziennie jako ludzkość generujemy wielkie ilości odpadów. Aby to zmienić trzeba zacząć od siebie. Podpowiadamy jak ograniczyć produkcję śmieci w domu. Oto nasz poradnik jak być Less Waste dla początkujących.

Less Waste w łazience

bambusowa szczoteczka do zębów, naturalna pasta w kostce, łazienka less waste

Zacznij od przeglądu swoich półek. Wiele kosmetyków, które tam przechowujesz ma plastikowe opakowania. Często ze względu na połączenie z innymi materiałami trudno jest je poddać recyclingowi (np. plastikowe pompki z metalowymi elementami). Nie zalecamy ci wyrzucenia tych kosmetyków, bo to byłoby marnotrawstwo, ale następnym razem wybierz pojemniki wielokrotnego użytku, lepsze dla środowiska naturalnego. Bez trudu znajdziesz krem czy dezodorant w szklanym słoiczku, szampon czy mydło w kostce oraz bambusową szczoteczkę do zębów. W drugim kroku przyjrzyj się wszystkim przedmiotom jednorazowego użytku. Maszynka do golenia, waciki… – mają już swoje wielorazowe odpowiedniki, które wcale nie ustępują im jakością.

Less Waste w garderobie

Wiele zmian w duchu Less Waste można też wprowadzić w szafie. Moda, szczególnie ta „szybka”, bardzo przyczynia się do wzrostu zanieczyszczeń. Postaw na jakość, a nie na ilość. Szukaj marek, które wykorzystują alternatywne proekologiczne materiały. Skomponuj swoją garderobę tak, aby wszystkie ubrania do siebie pasowały. Da ci to wiele możliwości na stylizacje, a jednocześnie ograniczysz ilość ubrań na wieszakach. Jeśli zdarzy ci się nietrafiony zakup, nie wyrzucaj – oddaj, albo odsprzedaj niepasujący element garderoby.

Less Waste w kuchni

Kuchnia w zgodzie z ideą Zero Waste to temat rzeka. Na początek pamiętaj, aby wszelkie odpady organiczne kompostować, a nie wyrzucać. W ten sposób można dodatkowo zadbać o swój ogródek. Postaraj się wykorzystać cały produkt: pesto z liści rzodkiewek może cię mile zaskoczyć. Kupuj tyle, ile potrzebujesz, najlepiej na wagę. Pamiętaj, żeby zabierać własne woreczki na kasze, orzechy, warzywa i owoce.

Kiedy natomiast rzucisz się w wir kuchennych porządków, zamiast chemicznych środków czyszczących w plastikowych butelkach, sięgnij po kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną.

Możliwości jest bardzo wiele, a dzięki małym zmianom możemy zmienić jeszcze więcej.

Może cię zainteresować: Ekologiczne środki czystości z domowych produktów

Innych zainteresowały również

3 komentarze

Haft komputerowy 22 grudnia 2020 - 10:10

Ja życie zgodnie z zasadą less waste zaczęłam od świadomych zakupów ubrań :) wiele razy zdarzało się, że po 2 wyjściach koszulka była do wyrzucenia. Teraz stawiam na wysokiej jakości materiały i np. haft komputerowy, jeśli zależy mi na aplikacjach :) mam pewność, że taka odzież przetrwa niejedno pranie

Odpowiedz
Wild nature 8 lutego 2021 - 07:14

Niedawno odkryłam fajną markę – Wild nature, która praktycznie zawsze sprzedaje produkty bez opakowań. Kupiłam tam gąbki luffa i używam ich jako zmywaki kuchenne – mają trwałość nawet kilka miesięcy;)

Odpowiedz
Anka 6 sierpnia 2021 - 15:17

Bardzo dobry wpis i pomocne rady.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej