Olejki eteryczne + świece naturalne. Poznaj ich działanie

przez Magdalena Żółcińska
olejki eteryczne, olejek rozmarynowy, z drzewa herbacianego

Olejki eteryczne… – zastanawiasz się o co chodzi i dlaczego jest wokół nich tyle hałasu? A może chcesz znaleźć idealne świece naturalne z ich dodatkiem? Zobacz nasz krótki przewodnik po tych pachnących cudownościach.

Olejki eteryczne – dlaczego warto ich używać?

Olejki eteryczne wykorzystywane są już od wielu tysięcy lat. Znane były już w starożytnym Egipcie. Pomocne są w leczeniu wielu dolegliwości, dlatego mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Naturalne świece z ich dodatkiem cieszą się natomiast rosnącą popularnością.
Historycznie pierwszą osobą, która dokonała destylacji olejków eterycznych był lekarz średniowieczny Awicenna. Był on także autorem różnorakich technik masażu, które wykorzystywały olejki eteryczne.
Olejkami zajmuje się oddzielna dziedzina – aromaterapia – która opracowuje ich zastosowanie w celach terapeutycznych i leczniczych. Olejki eteryczne mają bardzo dużą moc i mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i nastrój.

Przeczytaj również: 10 olejków eterycznych, które pomogą ci się zrelaksować

Jak pozyskuje się olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne substancje o intensywnym zapachu i silnym działaniu, które pozyskiwane są z roślin. Olejki znajdują się w ich kwiatach, łodygach, nasionach i korzeniach. Pozyskuje się je zazwyczaj poprzez destylację z użyciem pary wodnej, ekstrakcję alkoholem lub tłoczenie na zimno.

Jak można używać olejków eterycznych?

Olejków eterycznych można używać na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • odświeżanie i dezynfekcja powietrza w pokoju za pomocą kominków, świec, nawilżaczy powietrza,
  • inhalacje,
  • dodatek do kąpieli,
  • masaż.

Masaż jest wyjątkowo cennym sposobem stosowania olejków eterycznych, gdyż przenikają przez skórę do krwi, a wraz z nią do narządów wewnętrznych. Pobudzają cyrkulację krwi i powodują lepsze ukrwienie skóry, poprawiając jej koloryt. Regenerują ją, nadając elastyczność. Pamiętaj jednak, że nie powinno się ich nakładać na skórę w wersji nierozcieńczonej. Jeśli wiec zdecydujesz się na masaż z olejkiem eterycznym, dodaj jego kilka kropli do oleju bazowego np. arganowego lub jojoba.

Świece naturalne z dodatkiem olejków eterycznych

Często olejki stanowią dodatek perfum i świec naturalnych. Świece naturalne zawierają niewielką ich ilość, jednak dodatek olejków doskonale podkręca ich terapeutyczne działanie. Jego zawartość może działać w różnoraki sposób, w zależności od rodzaju. Olejki wybieraj pod swój gust, ufając zmysłom. Jeśli podoba Ci się zapach olejku, z pewnością będzie Ci on służył.  Olejki i ich właściwości są bardzo różnorodne. Poniżej przybliżę Ci kilka z nich:

Przeczytaj także: Dlaczego warto wybrać świece sojowe?

  • Bergamotka

Swoją nazwę zawdzięcza miastu Bergamo we Włoszech. Pomarańczę bergamotkę uważa się za najdelikatniejszy owoc ze wszystkich cytrusów. Olejek posiada orzeźwiający zapach i lekko gorzkawy smak. Używany w aromaterapii doskonale nawadnia i dezynfekuje powietrze, pozostawiając w świeży zapach cytrusów. ma działanie antyseptyczne, rozkurczowe i pobudzające apetyt. Olejek z bergamotki stosowany jest w infekcjach górnych dróg oddechowych, działa przeciwlękowo przy stanach depresyjnych

  • Piżmo

Olejek piżmowy ma wyrazisty, zmysłowy aromat. Świetnie sprawdza się w celu aromatyzowania powietrza w pomieszczeniach, za pomocą kominków aromatycznych lub świec naturalnych z jego dodatkiem. Możemy nim również nasączyć kawałek materiału i zostawić go np. w samochodzie, szafie czy łazience. Wspomaga leczenie nawracających chorób górnych dróg oddechowych, działa wspomagająco na problemy z koncentracją i pamięcią.

  • Lawenda

Olejek lawendowy uzyskiwany jest w procesie destylacji z kwiatów lawendy. Pomaga się rozluźnić, złagodzić stres i koi nerwy po trudnym dniu. Pomoże również osobom zmagającym się z bezsennością. Balsamy do ciała zawierające lawendę działają łagodząco na stany zapalne skóry, a także pomagają w leczeniu trądziku i grzybic. Lawenda znakomicie sprawdza się również przy bólach głowy, w stanach lękowych i depresji. ma działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe, antydepresyjne. Działa uspokajająco – pomocniczo w zaburzeniach snu i łagodząco w bólach głowy.

  • Drzewo sandałowe

Olejek pozyskiwany jest z oczyszczonego drewna kory drzewa sandałowego, pochodzącego z Indii. Posiada silne właściwości antybakteryjne i doskonale łagodzi stany zapalne skóry, często bywa składnikiem balsamów do ciała kojących podrażnienia. Olejek z drzewa sandałowego działa odprężająco, łagodzi napięcia nerwowe, pomaga w zasypianiu, łagodzi bóle menstruacyjne ma właściwości antybakteryjne. Jest także uważany za afrodyzjak, więc świece naturalne z jego dodatkiem polecamy na romantyczny wieczór we dwoje. Szaruga za oknem staje się dużo bardziej znośna kiedy w domu stworzymy niepowtarzalny nastrój.

Naturalna świeca z dodatkiem olejków eterycznych, zarówno tradycyjna jak i do masażu, stworzy wyjątkowy nastrój, odświeży powietrze i będzie miała pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Znajdź świece ze swoim ulubionym olejkiem i ciesz się jego terapeutycznymi właściwościami.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej