Jak czyścić pędzle do makijażu?

przez EcoAndWell
jak czyścić pędzle do makijażu

Kluczem do doskonałego make-up’u są dobre kosmetyki, wprawna aplikacja, ale także czyste pędzle. Żaden, nawet najbardziej utalentowany wizażysta, nie jest w stanie stworzyć arcydzieła brudnymi pędzlami. Z tego artykułu dowiesz się jak czyścić pędzle do makijażu, czego potrzebujesz, jak często je myć i jak suszyć.

Dlaczego trzeba myć pędzle do makijażu?

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu jest istotne z kilku względów. Zabieg ten przedłuża ich trwałość, poprawia jakość makijażu i wreszcie pomaga uniknąć poważnych problemów z cerą. Jeśli czyścisz pędzle regularnie, ich włoski nie tracą elastyczności gdyż nie są sklejone zgromadzonymi na nich pozostałościami make-up’u. Unikasz smug w innych odcieniach oraz infekcji skórnych wywołanych przez bakterie, dla których brudne włosie pędzla jest doskonałym środowiskiem do rozwoju.

To, jakiego rodzaju pędzli używać, jest tematem wielu sporów. Według nas włosie syntetyczne, ze względu na jego mniejszą chłonność, lepiej sprawdza się do kosmetyków o płynnej konsystencji. Sypkie kosmetyki łatwiej natomiast nakładać pędzlem z naturalnym włosiem.

Wybór rodzaju pędzla, to kwestia upodobań. Niezależnie jednak od tego, co wybierzesz, sposób mycia pędzli będzie podobny.

Dla ułatwienia zebrałyśmy podstawowe zasady, jakimi warto się kierować.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Do czyszczenia domowym sposobem przygotuj:

  • Delikatny szampon lub dezynfekujące mydło w płynie
  • Olejek np. rycynowy lub oliwę z oliwek
  • Ręcznik (polecamy papierowe)

Czyszczenie pędzli krok po kroku:

  1. Wymieszaj szampon lub mydło (3 łyżeczki) z oliwką (1 łyżeczka). Możesz to zrobić w miseczce, albo w zagłębieniu dłoni.
  2. Zamocz pędzelek w mieszance i delikatnie nim obracaj. Nie naciskaj zbyt mocno, aby nie uszkodzić pędzla u nasady i go nie zdeformować.
  3. Dokładnie spłucz pędzel pod bieżąca letnią (!) wodą trzymając go włosiem w dół. Staraj się unikać zalania trzonka, żeby nie rozpuścić kleju, którym są przymocowane włosy.
  4. Osusz pędzel delikatnie odciskając nadmiar wody w papierowy ręcznik.
  5. Powtórz procedurę jeśli na ręczniku pozostają kolorowe ślady.
  6. Zostaw pędzel do wysuszenia zawieszając go włosiem w dół, a jeśli nie masz takiej możliwości – kładąc go w pozycji poziomej z lekko uniesionym trzonkiem.
  7. Najlepiej cały zabieg wykonaj wieczorem. Do rana pędzel powinien być suchy i gotowy do użycia.
czyste pędzle do makijażu

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Najlepiej do czyszczenia pędzli nadaje się mieszanka szamponu i oliwki. Sprawdzi się zarówno do czyszczenia włosia syntetycznego, jak i naturalnego. Oliwka świetnie rozpuszcza pozostałości kosmetyków i pielęgnuje włosie, dbając o jego elastyczność. Użycie mydła antybakteryjnego zapewnia z kolei dezynfekcję pędzla. Ta metoda będzie najskuteczniejsza do mycia pędzli zabrudzonych produktami w płynie lub kremie jak fluid, eyleliner czy krem BB. Alternatywnie możesz wykorzystać szare mydło w kostce. Jest delikatne, ale też na tyle skuteczne, żeby usunąć brud i bakterie.

W drogeriach są dostępne specjalne preparaty do dezynfekcji pędzli. Ich użycie jest wygodne i minimalnie przyspiesza cały proces. Wystarczy zanurzyć pędzel w preparacie, odczekać kilka minut, a następnie wysuszyć. Wizażystki, które muszą pomalować kilka osób pod rząd, używają gotowych płynów w atomizerze, którym spryskuje się włosie. Taki preparat nie nadaje się jednak do gruntownego mycia, a raczej tylko do dezynfekcji pędzla.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Chcąc dobrze wysuszyć pędzel, zaraz po dokładnym wypłukaniu detergentu lub oliwki, delikatnie strząśnij wodę i osusz go ręcznikiem papierowym. Aby przedłużyć żywotność akcesoriów do makijażu, konieczne jest, aby metalowa skuwka u nasady włosia była zawsze sucha. W przeciwnym razie pędzel szybko zacznie tracić włoski. Aby woda nie wpływała do tej części pędzla, najlepiej zawiesić go do wyschnięcia włosiem w dół. Jeśli nie masz takiej możliwości, połóż go na ręczniku, lekko unosząc trzonek ku górze.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Pędzle, którymi nakładasz kosmetyki kremowe warto myć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a nawet codziennie. Te, używane do sypkich podkładów, cieni, pudrów czy różu możesz czyścić rzadziej, szczególnie jeśli pędzelka używasz tylko do jednego konkretnego kosmetyku. Czyść je przynajmniej raz w tygodniu. Z biegiem czasu drobinki pudru i innych produktów „zapychają” pędzelek co negatywnie wpływa na elastyczność włosia i komfort użycia. Poza tym pozostałości kosmetyków w wyniku mieszania pigmentów mogą powodować niechlujny, pełen smug efekt na skórze.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej