Cienie pod oczami – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

przez EcoAndWell
cienie pod oczami dlaczego powstają, jak się pozbyć cieni pod oczami

Cienie pod oczami nikomu nie dodają urody. Postarzają, a nasza twarz wydaje się smutna i zmęczona. Co można z tym zrobić? Krok pierwszy – dowiedz się, dlaczego w ogóle powstają sińce i worki pod oczami. Krok drugi – zastosuj sprawdzone sposoby, aby przywrócić skórze pod oczami zdrowy wygląd. Jak? O tym przeczytasz w tym artykule.

Czego dowiesz się z artykułu:

Cienie – dlaczego powstają akurat pod oczami?

Możesz się zastanawiać, dlaczego sińce i obrzęki widać szczególnie mocno właśnie na skórze pod oczami? I dlaczego tak trudno zwalczyć ten problem??  

Wszystkiemu winna jest specyficzna struktura skóry pod oczami:

  • Skóra pod oczami jest aż cztery razy cieńsza niż skóra na pozostałych partiach twarzy i ma mniej gruczołów łojowych, przez co szybciej staje się wiotka i sucha.
  • Skóra pod oczami produkuje mniej kolagenu i elastyny, szybciej więc traci elastyczność i jędrność.
  • Pod cienką skórą wokół oczu widać wyraźniej naczyńka krwionośne czy nierównomierną pigmentację.

Do tego skóra wokół oczu pracuje bardzo aktywnie. Reaguje na szybkie ruchy gałek ocznych, co powoduje, że na skórze wokół oczu szybciej powstają zmarszczki, które podkreślają zmęczony wygląd.

Cienie pod oczami – tryb życia kontra genetyka

Cienie pod oczami i podpuchnięcia mogą powstawać z różnych przyczyn. Z jednej strony może je spowodować niezdrowy tryb życia, z drugiej niektórzy mają z natury cienką, bardzo wrażliwą skórę wokół oczu czy problemy z krążeniem krwi i limfy.  

Oto co sprzyja powstawaniu zasinień i worków pod oczami:

Zmęczenie, brak snu.

Brak snu powoduje, że Twoja skóra staje matowa i blada, a naczyńka krwionośne bardziej widoczne. Źle przespana noc wzmaga też gromadzenie się limfy pod oczami, a w konsekwencji powstają podpuchnięcia, które dodatkowo rzucają cień na skórę pod oczami.

Przesiadywanie przed komputerem

Długie godziny wpatrywanie się w ekran meczą Twój wzrok, co powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych wokół oczu i zasinienia. Ponadto wystawiasz swoją skórę na działanie promieni blue light, które wysuszają skórę i wzmagają przebarwienia.

(Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Niebieskie światło groźniejsze niż UV? Sprawdź, czy blue light niszczy twoją cerę!)

Wiek

Wraz z wiekiem Twoja skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna. Wtedy naczynia krwionośne pod skórą wokół oczu stają się bardziej widoczne. Mniej kolagenu i elastyny powoduje, że skóra pod oczami zapada się, co zwiększa cienie.

Nieodpowiednia dieta

Podpuchnięcia skóry pod oczami to także wynik diety, która zaburza gospodarkę wodną organizmu – nie dostarcza wystarczającej ilości wody lub zatrzymuje wodę w organizmie. Wtedy skóra staje się sucha i cienka i dochodzi od zastojów limfatycznych.

Alergie i choroby skóry

Cienie pod oczami mogą także być wywołane przez reakcje alergiczne oczu. Wtedy ciało uwalnia histaminę, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i swędzenie. Drapanie i pocieranie skóry oczu może prowadzić do pęknięcia naczyń krwionośnych i obrzęków. 

Cienie i podpuchnięcia skóry pod oczami mogą być także objawem chorób skóry, np. AZS (atopowego zapalenia skóry).

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Podstawa to poznanie przyczyny powstawania cieni i worków pod oczami. Jeśli podejrzewasz, że mogą być one objawem alergii czy choroby, koniecznie udaj się do lekarza (zwłaszcza gdy odczuwasz dodatkowo takie problemy jak pogorszenie widzenia, łzawienie oczu czy pieczenie). 

Jeśli jednak cienie pod oczami to efekt trybu życia lub stały element Twojej urody, to już podpowiadamy, co możesz z tym zrobić.

Śpij więcej i w wygodnej pozycji

Zdrowy, głęboki sen pomoże Ci zmniejszyć cienie i podpuchnięcia pod oczami. Pamiętaj też o właściwej pozycji głowy podczas snu. Użyj poduszki, która podniesie głowę, żeby krew i limfa mogły swobodnie krążyć. Upewnij się także, że materiał poduszki i jej wypełnienie nie powodują u Ciebie alergii.

Zadbaj o swoją dietę

Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy wysokoprzetworzona żywność to wrogowie numer jeden, jeśli męczą Cię worki i cienie pod oczami. Przerzuć się na częste picie wody. Jedz dużo warzyw i owoców. Nawilżysz organizm, usprawnisz przepływ limfy i uszczelnisz naczynia krwionośne.

Zrób zimne okłady

Jeśli już dopadły Cię podpuchnięcia i cienie pod oczami, to nałóż na oczy zimny kompres, który obkurczy naczynia krwionośne. Możesz użyć do tego także:

  • Schłodzonych plastrów ogórka. Wysoka zawartość wody i witaminy C w ogórku odżywi, nawilży i rozjaśni naskórek.
  • Schłodzonych torebek po zaparzonej herbacie. Kofeina pobudzi krążenie i usprawni przepływ limfy.

Zerknij do naszego artykułu Proste, domowe sposoby na opuchnięte oczy, żeby zdobyć więcej przepisów na pielęgnacyjne kompresy pod oczy.

cienie pod oczami masaż rollerem

Zrób masaż twarzy i oczu

Alternatywą dla zimnych okładów może być masaż twarzy, który redukuje obrzęki. Świetnie sprawdzi się tu masaż schłodzonym w lodówce rollerem lub płytką gua sha.  Regularnie wykonywany masaż skóry wokół oczu pobudza produkcję elastyny i kolagenu, które utrzymują sprężystość skóry.

Jak dbać o skórę, żeby nie mieć cieni pod oczami?

W walce z sińcami i podpuchnięciami skóry oczu pomoże Ci też właściwa pielęgnacja.

Dokładnie oczyszczaj skórę wokół oczu

Resztki cieni czy drobinki tuszu do rzęs mogą podrażniać Twoje oczy i powodować  podpuchnięcia i zaczerwienienie skóry pod oczami. Dlatego zawsze rób staranny demakijaż oczu. Wybieraj preparaty o przebadanym składzie bazującym na naturalnych składnikach, jak na przykład ten łagodny żel do demakijażu twarzy i oczu marki medeine.

Używaj preparatów na worki i cienie pod oczami

Wśród kosmetyków pielęgnacyjnych pod oczy znajdziesz wiele preparatów, które zostały stworzone specjalnie, aby zlikwidować podpuchnięcia i rozjaśnić skórę wokół oczu. W składzie dobrych naturalnych kremów pod oczy królują:

  • Witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem i rozjaśnia przebarwienia.
  • Retinol, który stymuluje produkcję kolagenu i zwiększa gęstość skóry.
  • Ekstrakt ze świetlika lekarskiego, który działa przeciwzapalnie, nawilża i koi skórę pod oczami.

Jeśli szukasz preparatów na cienie pod oczami, polecamy zwłaszcza Serum do powiek i pod oczy ze świetlikiem lekarskim i kofeiną firmy FlosLek. Lekka konsystencja idealnie nadaje się pod oczy, a kiedy włożysz go do lodówki na noc, rankiem masz orzeźwiający kompres.

Gdy szukasz mocniejszego uderzenia, sięgnij po Rozjaśniające serum z witaminą C pod oczy – świetlik marki Uzdrovisko. To skoncentrowana dawka witamin i olejów, które rozświetlą Twoje spojrzenie.

Jaki makijaż pomoże ukryć cienie pod oczami?

I na koniec zostawiamy sposób, który nie tyle upora się z problemem sińców i obrzęków, ile go skutecznie ukryje – makijaż kryjący cienie pod oczami.

Jeśli widzisz pod oczami sińce, użyj kremu korygującego pod oczy. To bardzo sprytny kosmetyk – łączy w sobie właściwości kremu pielęgnacyjnego, bazy pod makijaż i korektora pod oczy. Dzięki temu nie musisz nakładać wielu warstw kosmetyków, które mogłyby zbytnio obciążyć delikatną skórę oczu i podkreślić zmarszczki.

Takie właściwości ma korygujący krem pod oczy Bright Now marki Resibo. Krem zawiera Superox C – wyjątkowy ekstrakt z australijskiej śliwki kakadu, która ma ogromną zawartość witaminy C i polifenoli rozjaśniających skórę.

Cienie pod oczami już nie takie straszne

Jak widzisz, jest wiele sposobów, żeby worki i cienie pod oczami stały się pieśnią przeszłości. Dbaj o zdrowy styl życia i troskliwie pielęgnuj skórę wokół oczu naturalnymi kosmetykami, a Twoje spojrzenie będzie jaśniało. I od czasu do czasu nie zaszkodzi mu nawet zabawa do białego rana ?

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej