Zastanawiasz się czy warto robić peeling twarzy? Cóż… Pozostałości po makijażu, martwy naskórek, nadmiar sebum, zanieczyszczenia środowiskowe – bez przesady można powiedzieć, że każda z nas czuje potrzebę oczyszczania cery, żeby się ich pozbyć. Jednym z kosmetyków polecanych w pielęgnacyjnej rutynie jest peeling do twarzy. To jednak pojęcie szerokie – rodzajów jest wiele, różnią się też zalecania odnośnie do stosowania. Zatem, skoro warto, który wybrać? Czym różnią się poszczególne rodzaje, kiedy i jak je stosować? Oto odpowiedzi na te oraz kilka innych ważnych pytań.
- Peeling do twarzy- efekty warte zachodu
- Peeling do twarzy: rodzaje? Który wybrać
- Jak wykonać peeling twarzy?
- Jak często robić peeling twarzy?
- Peeling rano czy wieczorem? Kiedy lepiej sobie odpuścić peeling do twarzy?
- Peeling do twarzy z dobrym składem
Peeling do twarzy – efekty, warte zachodu
Peeling pozwala pozbyć się martwego naskórka dogłębniej, niż zrobią to mleczko czy płyn do oczyszczania. Zanieczyszczenia dostają się do naszych porów, zapychając je, co przyczynia się do powstawania wyprysków, niedotlenienia skóry czy przesuszenia jej. Dopiero złuszczenie naskórka pozwala skutecznie pozbyć się zrogowaciałego naskórka i cząstek, które zaczęły zadomawiać się w naszych porach. Sprawia to, że skóra jest czystsza, gładsza. Na takiej twarzy dłużej utrzyma się makijaż, ponadto skutecznie wnikną do niej składniki kosmetyków. I – po prostu – wygląda zdrowiej. Na pytanie czy warto, odpowiedź jest więc prosta – tak, warto!
Słusznie, jeśli masz wrażenie, że wygląda to jak magiczny minizabieg. Jest tak w istocie – o ile spełnionych zostanie szereg warunków. Już wyjaśniamy wszystko krok po kroku!
W naszych kosmetyczkach, kosmetyki złuszczające goszczą na stałe i mamy swoich ulubieńców. Zobacz: 10 peelingów do twarzy, które warto kupić
Peeling do twarzy: rodzaje. Który wybrać?
Peeling do twarzy może być oparty o różne czynniki złuszczające. W zależności od tego czy są to enzymy, drobinki, kwasy czy też inne substancje można je podzielić na kilka grup.
Peeling mechaniczny grubo lub drobnoziarnisty
Peeling gruboziarnisty i drobnoziarnisty to najpopularniejsze preparaty do mechanicznego ścierania skóry. Te drobnoziarniste są delikatniejsze, gruboziarniste zaś silniej mechanicznie działają na skórę. Pierwsze polecane są do cery wrażliwej i suchej, drugie – do tłustej. Warto wrócić uwagę na pochodzenie drobinek – takie peelingi mogą być w 100% naturalne i wegańskie. Tego rodzaju kosmetyków lepiej unikać przy cerze trądzikowej. Mogą one niestety dodatkowo zaognić podrażnienia.
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny to typ niemechaniczny – usuwa zrogowaciały naskórek za pomocą aktywnie działających enzymów, takich jak papaina, kreatolina, bromelaina albo kompleks białek z drożdży. To rozwiązanie dobre dla posiadających skórę naczynkową, zmagających się z trądzikiem (np. peeling dla nastolatków), dla cery wrażliwej czy skłonnej do podrażnień. Zanim wybierzesz naturalny peeling enzymatyczny dla siebie, sprawdź nasz ranking TOP 15.
Kwasowy peeling do twarzy
Niemechaniczne są też peelingi kwasowe. Mogą zawierać kwas migdałowy, mlekowy czy inne. To mocny, głębszy peeling, który powinno wykonać się pod okiem kosmetologa czy dermatolożki. Zalecany jest dla cery trądzikowej, szarawej lub pomarszczonej.
Maseczka peel-off
Maseczki peel-off to żelowe formuły, które zastygają na twarzy, pozwalając po wyznaczonym czasie zdjąć się wraz ze zrogowaciałym naskórkiem. To typ polecany do każdego rodzaju skóry, warto jednak zwracać uwagę na skład – syntetyczne składniki podziałają peelingująco, ale ich pozostałości mogą pozostać na skórze.
Chemiczny peeling do twarzy
Chermabrazja – peeling chemiczny – wykonywany może być wyłącznie w gabinecie. To rodzaj peelingu głębokiego – działa nie tylko na naskórek, ale też na skórę właściwą. O zaleceniu do jego stosowania powinien zdecydować dermatolog – zwykle polecany jest dla osób z bliznami, trądzikiem czy przebarwieniami.
Jak wykonać peeling twarzy?
Peeling zawsze wykonujemy na oczyszczonej skórze twarzy. Kosmetyk nakładamy na dłonie, po czym wmasowujemy okrężnymi ruchami w kierunku od zewnątrz do wewnątrz (dzięki temu pobudzamy krążenie limfatyczne).
Ruchy powinny być delikatne – istotne, żeby nie wcierać kosmetyku w twarz zbyt agresywnie, bo może to ją podrażnić. Omijamy skórę pod oczami – jest delikatna i nie posiada tak dobrze wykształconej warstwy ochronnej. Po 2–3 minutach spłukujemy pozostałość letnią wodą.
Jeśli używasz peelingu enzymatycznego, nie wcieraj go w skórę. Wystarczy zaaplikować kosmetyk na oczyszczoną twarz, poczekać kilkanaście minut, a potem dokładnie go spłukać.
Możesz tez pokusić się o peeling, który łączy w sobie działanie mechaniczne i enzymatyczne.
Jak często robić peeling twarzy?
Peelingu nie można wykonywać zbyt często. Na naszym naskórku poza zanieczyszczeniami czy martwymi komórkami tworzy się warstwa ochronna – jej częste naruszanie może spowodować przesuszenie skóry i zaburzenie jej naturalnego pH. Zaleca się więc wykonywać peeling 2, max 3 razy w tygodniu – w zależności od rodzaju skóry. Osobom mającym suchą cerę wystarczy raz na tydzień.
Miniporada: w przypadku wyjątkowego przesuszenia przez nałożeniem peelingu warto wmasować w skórę kilka kropel naturalnego olejku nawilżającego. Dobrą alternatywą może okazać się też czarne mydło.
Ważna jest pielęgnacja po użyciu peelingu twarzy. Po złuszczeniu należy porządnie nawilżyć skórę. Można wybrać delikatną maseczkę (tu warto ukłonić się w stronę kosmetyki koreańskiej, gdzie peeling i produkty po-peelingowe zajmują nadrzędną pozycję), wegański olejek czy ulubiony krem – fajnie, żeby był z naturalnych składników. Skóra wtedy jest bardzo chłonna, łatwo absorbuje preparaty, dobrze postawić na jakość. Inaczej jest po peelingu głębokim, na przykład chemicznym czy kwasowym – wtedy twarz trzeba dobrze natłuścić.
Peeling rano czy wieczorem? Kiedy lepiej sobie odpuścić peeling do twarzy?
Kosmetolodzy radzą, żeby twarz złuszczać wieczorem – przed 22, kiedy skóra zaczyna się przygotowywać do regeneracji. Pozwala to też lepiej wchłonąć się kremom na noc. Od tej zasady wyjątek powinny zrobić posiadaczki i posiadacze cery tłustej – delikatny poranny peeling pomoże utrzymać ją w świeżości w ciągu dnia i sprawi, że lepiej będzie się trzymał makijaż.
Jeśli na skórze widnieją podrażnienia lub jest zbyt przesuszona, lepiej opuścić peeling. Pamiętajmy, by nade wszystko słuchać sygnałów, jakie wysyła nam nasza skóra.
Peelingi do twarzy z dobrym składem
Równie ważny jak rodzaj jest skład preparatu. Poza oczywistościami, jak te, że lepszy będzie peeling do twarzy bez alkoholu niż z, naturalny niż syntetyczny czy peeling do twarzy bez parabenów, warto pochylić się nad konkretnymi przykładami. Dobry skład to taki, który przede wszystkim działa korzystnie na naszą skórę, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska.
Jednym z dobitnych obrazów kosmetyków, jakie nie spełniają tego wymogu dobrego składu, są peelingi z plastikowymi kuleczkami. Kulki dostawały się do mórz i innych zbiorników wodnych, nie tylko zanieczyszczając je, ale stając się wtórnie pokarmem dla ryb, a nawet ludzi. Produkty te – jak podawał „The Guardian” – zostały wycofane ze sprzedaży np. w Stanach, potem w Wielkiej Brytanii.
Jeśli masz problem z wyborem, przetestuj jeden z naszych ulubieńców. Tutaj znajdziesz ich szczegółowe recenzje:
Nieważne, czy kupujemy peeling do twarzy dla mężczyzn, kobiet, dla skóry młodej, dojrzałej czy peeling do twarzy dla nastolatków – zwracajmy uwagę na skład produktu! Może być on zbawienny nie tylko dla naszej cery, ale również środowiska.