Maseczki z glinki: właściwości, dla kogo, jak zrobić?

przez EcoAndWell

Kosmetyczne właściwości glinki znane są praktycznie od zawsze. Maseczki z glinki przygotowywano już w czasach starożytnych. Są bogate w mnóstwo mikro- i makroelementów (absolutnie niezbędnych dla zdrowia skóry), w tym m.in. w krzem, potas, wapń, selen, cynk, magnez i żelazo. To jednak nie wszystko co warto o nich wiedzieć. Zaczniemy od właściwości glinki, a następnie podpowiemy ci jaką wybrać i jak zrobić z niej maseczkę.

Jakie właściwości mają glinki kosmetyczne?

Glinki mają szereg właściwości, które sprawiają, że są cenione w pielęgnacji skóry:

  • reminalizują
  • oczyszczają,
  • absorbują,
  • wygładzają,
  • ujędrniają,
  • ściągają,
  • złuszczają,
  • działają antyseptycznie.

Ze względu na tak szeroki wachlarz działania warto szukać ich w gotowych lub samodzielnie przygotować maseczkę z glinki. O tym jak ją zrobić w dalszej części artykułu. Najpierw dowiedz się, którą glinkę wybrać.

Jaką glinkę wybrać do rodzaju cery?

Jak wiadomo, glinka glince nierówna! Kluczowe jest dobranie jej rodzaju do typu swojej cery i efektów, jakie chcemy osiągnąć. Nie przedłużając więc… poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje tych wspaniałych substancji i podpowiadamy, która będzie najlepsza dla twojej skóry.

1. Glinka czerwona – do jakiej cery?

Glinka czerwona sprawdza się w pielęgnacji skóry naczyniowej, wrażliwej i tłustej. Obkurcza naczynia krwionośne, przeciwdziałając ich rozszerzaniu się, pochłania nadmiar sebum i usuwa zanieczyszczenia. Pomaga przy tym w leczeniu trądziku.

2. Glinka biała – dla kogo najlepsza?

Biała glinka jest najlepsza dla cery przesuszonej, delikatnej, wrażliwej i dojrzałej. Jest tak łagodna, że często wchodzi w skład kosmetyków dla dzieci. Odświeża, odżywia, ujędrnia i wygładza, a także koi podrażnienia i poprawia koloryt skóry.

3. Glinka zielona – do jakiej skóry?

Glinka zielona jest znakomita dla skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej i problematycznej – borykającej się np. z łuszczycą czy egzemą. Dezynfekuje, oczyszcza, przyspiesza gojenie, odtłuszcza i matowi.

Jak  zrobić maseczkę z glinki? Przewodnik krok po kroku

Maseczki na bazie glinek doskonale uzupełniają nasze zabiegi pielęgnacyjne, lecz stosowanie ich wymaga nieco dyscypliny i wzięcia pod uwagę kilku istotnych wskazówek. Bo przecież zależy nam na osiągnięciu jak najpełniejszych efektów, czyż nie? ;-)

  1. Wymieszaj glinkę z wodą lub hydrolatem

    Aby stworzyć maseczkę z glinki, do wybranego proszku należy dodać zimną (albo letnią) wodę lub hydrolat, np. z werbeny czy róży. Warto również pokusić się o dodanie kilku kropel olejku eterycznego (pomarańczowego, rozmarynowego… – wybór należy do Ciebie!).

  2. Nie używaj metalowych narzędzi

    Do przygotowania maseczki z glinki nie wolno używać metalowych narzędzi, ponieważ zneutralizuje to działanie glinki. Metal może również wejść z nią w niepożądane reakcje.

  3. Pozostaw miksturę na około 30 min

    Przygotowaną maseczkę o konsystencji pasty należy pozostawić na co najmniej pół godziny w szczelnie zamkniętym pojemniku – aby się nie wysuszyła, a składniki dobrze się połączyły.

  4. Nałóż maseczkę

    Grubą warstwę maseczki z glinki pozostawia się na skórze na ok. 10-20 minut. Ważne, by nie dopuścić do jej wyschnięcia, ponieważ grozi to podrażnieniami. Warto od czasu do czasu zwilżyć maseczkę hydrolatem lub wodą. Całość należy spłukać letnią wodą.

  5. Stosuj regularnie

    Maseczkę z glinki nakładaj regularnie, ale maksymalnie 3 razy w tygodniu, aby nie dopuścić do przesuszenia cery.

To wszystko! Zrobienie maseczki z glinki jest szybkie i nieskomplikowane, a stosując się do powyższych zaleceń – zachwycające efekty są niemalże gwarantowane.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej