Prawidłowa pielęgnacja ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Bardzo ważny jest dobór produktów odpowiednich do rodzaju cery. Jednak równie duże znaczenie jak skład i działanie, ma kolejność nakładania kosmetyków na twarz. Jeśli nie masz pewności w jakiej sekwencji aplikować serum, krem, olej i inne specyfiki, ten wpis jest właśnie dla Ciebie.
Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków na twarz jest taka ważna?
Kolejność aplikowania produktów do pielęgnacji jest istotna z kilku powodów.
- Przede wszystkim jest to jedyny sposób, zapewniający wysoką skuteczność stosowanego produktu. Kosmetyki nie blokują nawzajem swojego działania, a zawarte w nich substancje aktywne mają możliwość odpowiedniego wchłonięcia się i wniknięcia w głąb skóry.
- Ich stopniowe nakładanie pozwala uniknąć przesadnego obciążenia skóry, skutkującego np. przetłuszczeniem.
- Prawidłowo zaaplikowane preparaty do pielęgnacji dbają o naszą cerę przez cały dzień, będąc jednocześnie idealną bazą pod makijaż. Jeżeli nałożymy ich za dużo lub w złej kolejności, make- up nie będzie trwały i już po krótkim czasie zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie.
Ilość kosmetyków jaką aplikujemy na twarz jest niemała. A wraz z modą na pielęgnację koreańską, ta lista poszerzyła się jeszcze bardziej. Aby ułatwić Wam poruszanie się pomiędzy kolejnymi etapami, stworzyłyśmy przewodnik po idealnej kolejności nakładania kosmetyków, który gwarantuje, że każdy z użytych produktów odda waszej skórze całe dobro, które w sobie kryje.
W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz – przewodnik krok po kroku
1. OCZYSZCZANIE
Aplikację jakichkolwiek kosmetyków należy rozpocząć po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Metody na oczyszczanie są różne – możesz użyć samego żelu lub pianki, albo poszerzyć ten rytuał o olejek do mycia twarzy. Godne uwagi są też gąbki Konjac.
Dla najlepszego efektu warto 1-2 w tygodniu użyć peelingu. Oczyści on skórę z martwych komórek i pobudzi ją do regeneracji. My jesteśmy dużymi zwolenniczkami peelingów enzymatycznych, bo są dla naskórka po prostu delikatniejsze.
Godne uwagi naturalne kosmetyki do oczyszczania twarzy oraz peelingi:
- Clochee Wygładzający olejek do mycia i demakijażu twarzy
- Konjac Gąbka do mycia twarzy z zieloną herbatą (antyoksydacyjna)
- Resibo Multifunkcyjny peeling enzymatyczny w mini opakowaniu
Sprawdź nasz ranking naturalnych żeli do oczyszczania twarzy.
2. TONIK
Po oczyszczeniu koniecznie używaj toniku, który przywróci skórze naturalne pH. To ważny krok w rytuale pielęgnacyjnym i istnieje co najmniej 5 powodów, dla których warto pamiętać o tonizacji.
Tak przygotowana skóra jest gotowa do dalszych czynności pielęgnacyjnych.
Nasze ulubione toniki:
- Kivvi Ekologiczny Tonik z wyciągiem z czarnej porzeczki
- Clochee Łagodzący Tonik Antyoksydacyjny
- John Masters Organics Regulujący tonik z mącznicy lekarskiej
3. KREM NA ZMIANY TRĄDZIKOWE
Jeśli twoja skóra wymaga użycia kosmetyków przeciwko trądzikowi aplikowanych miejscowo, to jest najlepszy moment. Nałożone przed innymi produktami zadziałają najefektywniej.
4. SERUM
Główna zasada, jaką powinniśmy się kierować mówi, że, aby zachować prawidłową kolejność nakładania kosmetyków, rozpoczynamy od tego o najlżejszej konsystencji. Zazwyczaj jest to serum. Jest ono bardzo lekkie, dlatego nie obciąży nadmiernie skóry, a dodatkowo zawiera wiele składników aktywnych, które będą miały szansę wniknąć w głębokie warstwy skóry i przynieść oczekiwane rezultaty. Serum nie musisz używać codziennie. Miedzy innymi tym różni się ono od kremu, że zawiera więcej substancji aktywnych. Czasem użycie tego kosmetyku 2-3 razy w tygodniu wystarczy, aby zadziałał i nie podrażnił skóry. Wybierz serum tak, aby najlepiej odpowiadało aktualnym potrzebom i problemom z jakimi boryka się twoja skóra.
Warto zwrócić uwagę na te sera:
- John Masters Organics Serum przeciwzmarszczkowe z witaminą C
- Alkemie Serum wyciszające Liquid shield S.O.S.
- Mokosh Wygładzające Serum Figa
5. KREM POD OCZY
Wcale nas nie zdziwi jeśli powiecie, że dotychczas krem pod oczy aplikowałyście na końcu, tuż przed makijażem. Tymczasem, podobnie jak serum, aby mógł on prawidłowo się wchłonąć i przynieść oczekiwane efekty, powinien być nałożony przed innymi kosmetykami, które mogłyby utrudnić jego przeniknięcie w głąb skóry. Pamiętaj, krem pod oczy wklepujemy, a nie wcieramy, żeby niepotrzebnie nie rozciągać delikatnej skóry wokół oczu.
Naturalne kremy pod oczy, które mogą Cię zainspirować:
- Mokosh Korygujący Krem pod oczy z zieloną herbatą
- Iossi Witaminowy koktajl pod oczy
6. KREM
Tak samo jak serum, powinien być on dopasowany do rodzaju cery i jej potrzeb. Należy zwracać uwagę, aby wybierać jak najbardziej naturalny krem, o składzie, który będzie delikatny dla naszej skóry. Posmarowanie nim twarzy po użyciu serum, pozwoli na zatrzymanie substancji czynnych w głębi skóry, a tym samym wzmocni jego działanie. W każdym przypadku, niezależnie od typu cery, krem powinien mieć między innymi działanie nawilżające!
Wybrane kremy naturalne:
- Medeine nawilżający krem anti-blue light
- Hagi Krem rewitalizujący z roślinnym kompleksem Detox
- Make Me Bio Krem do cery suchej i wrażliwej Garden Roses
7. OLEJ
Kolejnym krokiem w rytuale pielęgnacyjnym jest użycie oleju do twarzy. Jego nałożenie nie jest niezbędne, ale warte rozważenia. Po co aplikujemy go na twarz? Ponieważ naturalny olej roślinny ma za zadanie zabezpieczenie substancji aktywnych, znajdujących się w zastosowanych wcześniej kosmetykach. Dodatkowo, nawilża nadmiernie wysuszone miejsca, zabezpiecza skórę przed utratą wody oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że olej nakładamy zawsze na końcu, po wcześniejszym zastosowaniu serum i kremu. W przeciwnym razie skóra stanie się przetłuszczona i błyszcząca, a pory zatkane.
Polecane oleje: Naturalne oleje do twarzy – właściwości i ich rodzaje
8. FILTR SPF
O tym, że skórę trzeba chronić przed działaniem promieni słonecznych wiemy wszystkie. Ma to znaczenie nie tylko latem, ale przez cały rok. Krem lub emulsja z filtrem SPF to ostatni krok przed makijażem, aby kolejność w jakiej nakładamy kosmetyki miała sens. Nałożony wcześniej uniemożliwiłby innym preparatom przedostanie się do skóry.
9. MAKIJAŻ
Tak przygotowana twarz jest odpowiednio odżywiona i nawilżona oraz gotowa na kolejny etap, jakim zazwyczaj jest nakładanie codziennego makijażu. Ten krok warto zacząć od aplikacji bazy po makijaż, później podkład, korektor…, ale to już temat na inny wpis ;)
Pamiętaj: aplikując poszczególne kosmetyki nie należy się spieszyć. Warto pozwolić im na spokojne wchłonięcie się, ponieważ daje nam to gwarancję otrzymania najlepszych efektów.
1 komentarz
Dużo nowego dowiedziałam się!! Dzięki za fajny przewodnik krok po kroku w jakiej kolejności nakładać kosmetyki.