Wzięcie odpowiedzialności za naszą planetę, ograniczenie produkcji odpadów, segregacja śmieci i wybory less waste, to ostatnio bardzo gorące tematy. I całe szczęście, bo dzięki temu mamy szansę małymi krokami dokonać wielkich zmian. Kto wspaniale inspiruje do świadomego życia? Sprawdźmy!
- Trend na bycie eko
- Czy bycie eko jest trudne?
- Ograniczam się – Kasia Wągrowska
- Na nowo śmieci – Julia Wizowska
- Less is more
- Ciut Więcej – Karolina Zabaryłło
- Make Happy Day
- Sposoby na bycie less waste
Trend na bycie eko
Popularność tematyki ekologicznej, zero waste i less waste nie słabnie, a wręcz przybiera na sile. Trudno się temu dziwić. Można mówić o modzie czy trendach, jednak są osoby, które po prostu żyją w taki sposób i chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi. Inspirują do minimalizmu, zachęcają do mądrych wyborów zakupowych, podpowiadają jak ograniczyć produkcję śmieci, czy też jak wykorzystać je na nowo. Sposobów na bardziej świadome, ekologiczne życie jest całe mnóstwo. Warto podpatrywać działalność takich osób, bo robią to z potrzeby serca i dbałości o nasz dom, jakim jest planeta Ziemia. Jej los jest w rękach każdego z nas. Małymi krokami możemy wspólnie zdziałać wielkie rzeczy. Dołączysz się?
Zobacz również: Zero Waste i Less Waste – poradnik dla początkujących
Czy bycie eko jest trudne?
Na pewno na początku nie jest proste. Wymaga różnego rodzaju wyrzeczeń i ograniczeń, a nie wszystkie z nich przychodzą nam łatwo. Jednak, myśląc globalnie, w dłuższej perspektywie, to właśnie te małe, codzienne wybory każdego z nas mogą zrobić ogromną różnicę. Dlatego ma znaczenie, czy idąc na kawę, wybierasz kubek jednorazowy, czy chodzisz ze swoim wielorazowym. Czy sięgasz po słomkę jednorazową, czy masz w zanadrzu swoją – z bambusa, stali nierdzewnej czy jakąkolwiek inną, ale wielorazowego użytku? Czy do mycia zębów używasz szczoteczek bambusowych i wybierasz pasty w słoiczkach, czy w łazience króluje plastik? Czy zrywasz w sklepie jednorazówkę, czy po zakupy chodzisz ze swoimi torbami? Plastik zalewa naszą planetę. Jeśli nasze codzienne małe wybory nie będą przemyślane, trudno będzie dokonać trwałych zmian.
5 Influencerek less waste, które obserwujemy
Właścicielki tych pięciu profili chcą żyć wg zasad less waste, wyrzekając się niektórych wygód i rezygnując z tego, co nie jest im niezbędne. Robią, co mogą, by wpierać środowisko naturalne i inspirują nas do zmian.
Ograniczam się (Kasia Wągrowska)
Od nadmiaru do umiaru. Kasia ma bardzo zdrowe podejście do tematu. Nie wstydzi mówić się o swoich wpadkach, nie ukrywa, że czasem i jej zdarzy się kupić coś w plastiku – nie idealizuje życia, ale pokazuje, co robi, by zredukować ilość produkowanych śmieci. Znajdziecie u niej wpisy na temat podróżowania less waste, kosmetyków w szkle czy przepis na antybakteryjne chusteczki zero waste.
Na nowo śmieci (Julia Wizowska)
Blog upcyklingowy. Julia na swoim blogu dzieli się poradami odnośnie segregacji odpadów, ich ponownego wykorzystania i szeroko pojętej ekologii. Znajdziecie tutaj takie nietypowe tematy jak pozbywanie się gruzu po remoncie, ale też polecane lektury, oszczędne i ekologiczne gotowanie czy wpis jak przekonać innych do bycia less waste. Dużo wartościowej wiedzy i ciekawych inspiracji!
Less is more
Instagramowy dziennik w duchu zero waste. Wspólnie z Karoliną możemy zawalczyć o lepsze jutro, dla nas samych i dla naszych dzieci. Karolina pokazuje jak kupować bez plastiku, testuje kosmetyki w eko opakowaniach i dopinguje nas do życia w duchu zero waste.
Ciut Więcej (Karolina Zabaryłło)
Karolina ma 21 lat, ale jest już bardzo świadomym konsumentem. Prowadzi profil na Instagramie oraz kanał na Youtubie. Co u niej znajdziecie? Szafę i podróże w stylu zero waste, gotowanie bez marnowania jedzenia, wiele porad i pomysłów na oszczędne życie.
Make Happy Day
Jak wprowadzić zero waste do swojego życia? Gotować bez marnowania żywności? Poprawnie segregować śmieci? Wszystkiego dowiesz się z bloga Olgi. A dodatkowo poznasz wiele ciekawostek ze świata Norwegii.
Sposoby na bycie less waste – to nie wymaga wielkich wyrzeczeń!
W życiu less waste nie chodzi o to, by być idealnym. Każdy ma prawo do małych wpadek i nie w tym rzecz, by się z tego powodu zadręczać. Świadomość problemu i mądre wybory są tutaj kluczowe. Razem zawalczmy o lepsze jutro – dla siebie, dla naszych dzieci i dla naszej Planety. Zobacz kilka naszych propozycji na drobne zmiany:
- zrezygnuj z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku – słomek, kubków, talerzy, sztućców czy szczoteczek do zębów. Możesz wybrać alternatywę, np. szczoteczkę bambusową. Zamiast pasty do zębów w plastiku, sięgnij po tę w szkle – np. od Ben&Anna. Duży wybór produktów w duchu zero waste znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Pasty i szczoteczki do zębów,
- wybierz biodegradowalne patyczki do uszu. Do mycia twarzy wybierz oryginalną gąbkę Konjac. Kiedy się zużyje, możesz ją włożyć do ziemi w doniczce – doskonale zwiąże wilgoć i z czasem ulegnie całkowitemu rozkładowi,
- staraj się wybierać kosmetyki w ekologicznych opakowaniach, np. kosmetyki O’right, które mają biodegradowalne opakowania,
wspieraj marki, które sprzedają swoje produkty w szkle, jak np. polska firma Iossi, - wypróbuj dezodorant Ben&Anna w kartonowej tubie,
- nie kupuj butelkowanej wody – dużo lepiej przefiltrować ją w domu, a idealnie pić z kranu, jeśli jej jakość w Twoim miejscu zamieszkania na to pozwala,
- na zakupy zabieraj wielorazowe woreczki, staraj się kupować lokalne, sezonowe warzywa i owoce,
- segreguj śmieci,
- rób rozsądne zakupy, staraj się wykorzystać to, co masz,
- kupuj ubrania w lumpeksach – nie ma w tym nic wstydliwego! Dasz ubraniom drugie życie, a przy okazji możesz złowić egzemplarze, o jakich się nie śniło sieciówkom!,
- staraj się planować posiłki i nie marnować jedzenia.
Nie trzeba być „ekoświrem”, żeby żyć w zgodzie z zasadami less waste. Koncepcja jednego słoika śmieci rocznie jest niemal niemożliwa do osiągnięcia. Jeśli jednak każdy z nas będzie robił, ile się da, żeby ograniczyć ich produkcję, śmieci powoli przestaną nas zalewać. To bardzo długi proces, ale to właśnie te pozornie mało istotne wybory każdego z nas mają decydujące znaczenie. Zastanów się, co możesz zrobić, aby dołożyć swoją cegiełkę.