Chcesz spłycić zmarszczki? Rozjaśnić cerę? A może doskwiera Ci trądzik? Sięgnij po preparaty z retinolem. Retinol to prawdziwy mocarz wśród składników kosmetycznych. Ta pochodna witaminy A ma niezwykle wszechstronne działanie. Jednak kuracja retinolem nie jest pozbawiona wad. Jeśli Twoja skóra źle na niego reaguje, zobacz co zamiast retinolu pomoże osiągnąć podobny efekt.
Retinol może podrażnić cerę, doprowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka i chwilowego przesuszenia. Po kuracji retinolem cera silniej reaguje na promienie UV, więc lepiej nie stosować jej wiosną i larem. Retinolu powinny także unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Na szczęście istnieją substancje, które mają zbliżone działanie do retinolu, ale są delikatniejsze dla cery. Co zamiast retinolu? Oto aż 8 alternatyw:
- Bakuchiol
- Olejek z dzikiej róży
- Rambutan
- Olejek z nasion marchwi
- Olejek z rokitnika
- Kwas azelainowy
- Niacynamid
- Wyciąg z niebieskozielonej algi
1. Bakuchiol
Bakuchiol nazywany jest „naturalnym retinolem”. Ten wyciąg z liści drzewa Babchi pobudza produkcję elastyny i kolagenu. Poprawia elastyczność i jędrność cery, wypełnia zmarszczki, podnosi owal twarzy. Pomaga także w chorobach skórnych. Bakuchiol jest zdecydowanie lepiej tolerowany przez skórę niż retinol, dlatego mogą go stosować nawet osoby z wrażliwą cerą.
>> Jeśli chcesz wiedzieć więcej o bakuchiolu, zajrzyj do artykułu Bakuchiol – dlaczego pokochaliśmy rośliny retinol
2. Olejek z dzikiej róży
Zanim retinol zacznie działać na naszą skórę, musi zostać zmetabolizowany przez organizm do postaci kwasu retinowego, czyli pierwotnej postaci witaminy A. Jednak jest pewna naturalna substancja roślinna, która zawiera niewielkie ilości czystego kwasu retinowego. To olejek z dzikiej róży. Kwas retinowy w połączeniu z witaminą C oraz E powoduje, że olejek z dzikiej róży fantastycznie rozjaśnia cerę i działa antyoksydacyjnie. Jeśli zastanawiasz się co zamiast retinolu, pamiętaj, że olejek opóźnia również efekty starzenia i wspomaga procesy regeneracyjne.
3. Rambutan
Ten tropikalny owoc ma czerwonawą łupinkę pokrytą włoskami, a w środku skrywa biały, słodki miąższ. Skórka i nasiona rambutanu zawierają dużo związków fenolowych, które działają przeciwstarzeniowo, pobudzając produkcję kolagenu. Ekstrakt z rambutanu powoduje też wzrost poziomu kwasu hialuronowego, co wpływa na lepsze nawilżenie cery i poprawia jędrność. Tutaj także działanie wspiera witamina C, która rozjaśnia przebarwienia.
4. Olej z nasion marchwi
Może pamiętasz ze szkoły, że marchewka zawiera beta-karoten. Nasz organizm przekształca beta-karoten w… witaminą A. Czy można się dziwić, że olej z nasion marchewki jest naturalną alternatywą dla kosmetyków z retinolem? Olej z nasion marchwi działa przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco i nawilżająco. Pomaga chronić skórę przed wolnymi rodnikami, a także poprawia pigmentację cery.
5. Olejek z rokitnika
Kolejną alternatywą dla retinolu jest olejek z rokitnika. Miąższ rokitnika jest bogaty w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Ma wysokie stężenie przeciwutleniaczy, w tym karotenów, witamin E i C oraz flawonoidów. Zawiera także niezbędne kwasy tłuszczowe. Olej rokitnikowy wspomaga produkcję kolagenu i przyśpiesza gojenie się ran i podrażnień.
>> Te przepisy na maseczki z olejkiem z rokitnika musisz wypróbować.
6. Kwas azelainowy
Kwas azelainowy działa tak samo wszechstronnie jak retinol – wygładza, ujędrnia i wspomaga leczenie trądziku. Reguluje także produkcję melaniny, likwidując przebarwienia. Źródłem kwasu azalainowego są jęczmień, pszenica i żyto. Wytwarzany jest także przez drożdże Malassezia furfur, które naturalnie występują na powierzchni naszej skóry.
7. Niacynamid
Niacynamid to inaczej witaminy B3 (lub PP). Podobnie jak retinol poprawia jędrność i napięcie skóry, a także spłyca zmarszczki. Oprócz tego reguluje pigmentację skóry, łagodzi stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum. Jednak – w odróżnieniu od retinolu – nie wysusza skóry. Wprost przeciwnie – wzmocnią barierę hydrolipidową. Dlatego często niacynamid dodawany jest to preparatów z retinolem, żeby równoważyć jego działanie.
8. Wyciagu z niebieskozielonej algi
Niebieskozielona alga działa jak naturalny retinol – przyspiesza produkcję kolagenu, zmniejsza widoczność zmarszczek i zagęszcza strukturę skóry. To wszystko dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz aminokwasów. Algi zawierają także polisacharydy, które potrafią wiązać wodę w komórkach skóry. Preparaty z algami nie powodują więc suchości ani łuszczenia się naskórka.