Makijaż mineralny czyli o naturalnym sposobie podkreślenia urody

przez Magdalena Żółcińska
podkład mineralny, róż naturalny, pędzle do makijażu

Jeśli marzysz o efekcie wygładzonej i rozjaśnionej skóry, na której nie widać niedoskonałości lub chciałabyś w końcu trafić na podkład idealnie pasujący do Twojej twarzy, poznaj lepiej kosmetyki mineralne!

To normalne, że boimy się tego, czego nie znamy. Często to, co nowe wydaje się nam trudne i skomplikowane. Nie inaczej jest z nowościami na rynku kosmetycznym: jednocześnie chciałybyśmy spróbować i nie wiemy, od czego zacząć.

Kosmetyki służące do wykonywania makijażu mineralnego zdobywają polski rynek od kilku lat. Co więcej, powstały już polskie firmy specjalizujące się w ich produkcji jak np. Annabelle Minerals czy Ecolore. Inni wiodący producenci mineralnych kosmetyków dostępnych w Polsce np. Lily Lolo .

Czym wyróżniają się mineralne kosmetyki do makijażu?

Przede wszystkim sypką formą. W takiej postaci możesz kupić: podkład, korektor, róże, cienie, bronzery i rozświetlacze. Mineralne kosmetyki kolorowe znajdziesz jednak również w postaci tradycyjnej – w wersji prasowanej lub we fluidzie.

Po drugie kosmetyki te odróżnia skład. Znajdziesz w nich dwutlenek tytanu, tlenek cynku (zapewniają przy okazji ochronę UV), mikę, tlenki żelaza – ale to składniki powszechnie stosowane także w tradycyjnych, syntetycznych kosmetykach do makijażu. W wypadku kolorówki mineralnej kluczowe są składniki, których się nie dodaje. Producenci unikają syntetycznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych i parabenów.

Jak nakładać sypkie kosmetyki mineralne?

Przed przystąpieniem do aplikacji kosmetyków mineralnych powinnaś przygotować skórę: oczyścić ją i nawilżyć. W praktyce oznacza to nałożenie kremu i odczekanie, aby się wchłonął. Zwłaszcza wtedy, gdy Twoja skóra jest sucha z natury, nie powinnaś pomijać tego etapu. W innym wypadku, pod wpływem kontaktu z mineralną kolorówką, mogą uwidocznić się na Twojej twarzy suche skórki.

Jeśli chodzi o aplikację kosmetyków, masz do wyboru dwie możliwości: albo nabierasz produkt bezpośrednio z pudełka, albo odsypujesz jego niewielką ilość do wieczka (lub innego pojemnika). Przesypując produkt do wieczka, zmniejszasz ryzyko aplikacji zbyt dużej ilości kosmetyku na pędzel oraz chronisz go przed zanieczyszczeniami.

Niezależnie od wybranej metody, strzepnij nadmiar produkty z pędzla, delikatnie stukając nim w bok pudełka.

Mając odpowiednią ilość kosmetyku na pędzlu, przejdź do jego aplikacji na twarz. Lepiej jest nabrać mniejszą ilość produktu i powtórzyć aplikację kilkukrotnie, niż za jednym razem nałożyć za dużo kosmetyku. W ten sposób unikniesz efektu maski. Jeśli nie chcesz podkreślić zmarszczek mimicznych zwróć uwagę, aby w obszarach ich występowania nałożyć cieńszą warstwę kosmetyku. Sypki podkład mineralny możesz nałożyć ruchami kolistymi, posuwistymi lub poprzez stemplowanie. Przeciąganie pędzlem z góry w dół polecamy przy suchych skórkach; stemplowanie zaś – jeśli chcesz uzyskać mocniejsze krycie. Podkład możesz utrwalić poprzez nałożenie sypkiego pudru.

Kolejne kroki w makijażu mineralnym

Podobnie jak w przypadku sypkiego podkładu mineralnego, możesz przeprowadzić aplikację korektora, różu, cieni…. Jeśli chodzi o te ostatnie, najpierw nakładasz cienie (pamiętaj, aby to było kilka cienkich warstw, zamiast jednej, ale solidnej!) i dopiero potem rozcierasz granice.

Kiedy nabierzesz doświadczenia lub gdy potrzebujesz mocnego krycia, możesz rozważyć wykonanie makijażu z użyciem wody termalnej lub hydrolatu. Nakładanie makijażu mineralnego zaczniesz wówczas od spryskania pędzla wodą termalną lub hydrolatem. Następnie delikatnie zanurzysz pędzel w produkcie i zaaplikujesz go na twarz. Pamiętaj, że taki make-up zajmie Ci więcej czasu i, jeśli wykonasz go nieumiejętnie, może doprowadzić do powstania efektu maski na twarzy.

Końcowy etap to utrwalenie makijażu. Polega on na spryskaniu twarzy kosmetykiem utrwalającym lub wodą termalną. Nie jest to element obowiązkowy, ale warto o nim pamiętać. Dlaczego? Otóż po pierwsze make-up będzie trwały i szybko 'stopi się” z cerą. Poza tym, co równie ważne, zapobiegniesz wysuszaniu skóry.

Masz ochotę na spróbowanie makijażu mineralnego? A może już kiedyś korzystałaś z kosmetyków mineralnych?

Odpowiedź możesz umieścić w komentarzu pod artykułem. Obiecujemy, że każdą przeczytamy i odpowiemy na nią :)

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej