Jest składnikiem ludzkiej diety od 8 tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie leczyli nim rany, medycyna ajurwedyjska stosowała na niestrawność, a literatura poetycko nazywa go „płynnym złotem”. Miód to substancja, która zachwyca swoimi właściwościami. Dziś proponujemy Ci 5 prostych przepisów na maseczki z miodu. Twoja cera to polubi!
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jak miód działa na skórę?
- Jakich 5 przepisów na maseczki z miodem warto wypróbować?
- Jakiej odmiany miodu użyć do maseczki?
Działanie miodu na skórę
Miód działa przede wszystkim bakteriobójczo. Dlatego maseczki z miodem to świetny kosmetyk dla osób z cerą trądzikową, którą męczą stany zapalne i wypryski. Miód na twarz przyśpieszy gojenie się uszkodzeń skóry i wyciszy podrażnienia.
Fruktoza i glukoza obecne w modzie potrafią związać cząsteczki wody. Z tego powodu w Międzynarodowej Nomenklaturze Składników Kosmetyków (INCI) miód został sklasyfikowany jako produkt zmiękczający i nawilżający.
Miód jest także bogaty w substancje o działaniu antyoksydacyjnym – flawonoidy czy taniny. Z tego powodu miód możesz spotkać w kosmetykach anty-aging, które spowalniają powstawanie zmarszczek i ujędrniają skórę.
Do tego miód to skarbnica witamin, minerałów, enzymów i kwasów. Jest w nim witamina C, A, B1, B2, B6, B12, kwas foliowy wraz z biotyną, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo i miedź. Dzięki temu miód odżywia cerę, walczy z przebarwieniami i przywraca skórze zdrowy koloryt.
Nie można zapomnieć o specyficznej strukturze miodu. Miód ma wyborne właściwości okluzyjne – po nałożeniu tworzy naturalny „opatrunek”, który doskonale trzyma się skóry przez co składniki aktywne wnikają głębiej.
Przepisy na domowe maseczki z miodu
Maseczki z miodu są bardzo proste w przygotowaniu i stosowaniu. Po prostu wymieszaj dokładnie wszystkie składniki w miseczce, nałóż miksturę na twarz (pomiń okolice oczu), zostaw na 15 minut i spłucz ciepłą wodą.
Pamiętaj, żeby w maseczce używać miodu płynnego. Bryłki miodu mogą podrażnić skórę, zwłaszcza tę wrażliwą.
A oto 5 przepisów na maseczki z miodu, które zaradzą różnym skórnym problemom:
Składniki:
1. Maseczka miodowa oczyszczająca cerę
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Jak działa:
Soda oczyszczona ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. W połączeniu z właściwościami złuszczającymi soku z cytryny i nawilżającymi miodu, maseczka pomaga w walce z trądzikiem.
Może Cię też zainteresować ta maseczka z drożdży na twarz z problemami trądzikowymi.
2. Maseczka – miód dla skóry wrażliwej
Składniki:
- 1 łyżeczka zielonej herbaty,
- 1 łyżeczka olejku migdałowego,
- 1 łyżeczka miodu.
Jak działa:
I zielona herbata, i miód mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dzięki temu zwalczają wolne rodniki i naprawiają uszkodzoną skórę.
3. Cud miód – maseczka wyrównująca koloryt skóry
Składniki:
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 1 łyżeczka jogurtu,
- ¼ łyżeczki kurkumy w proszku.
Jak działa:
Kurkuma zawiera antyoksydanty i składniki przeciwzapalne, które zapewniają skórze blask. Miód delikatnie rozjaśnia twarz, a sok z cytryny i jogurt pomagają złuszczyć skórę i usunąć martwy naskórek, żeby przyśpieszyć rozwój nowych komórek skóry.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o maseczce z miodu i z kurkumy, poświęciliśmy jej cały odrębny artykuł: Maseczka z miodu i kurkumy – zrób ją i pożegnaj przebarwienia.
4. Maseczka wygładzająca
Składniki:
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżeczka zmielonych otrębów owsianych.
Jak działa:
Płatki owsiane to naturalne… mydło. Saponiny zawarty w owsie pomaga usunąć z naskórka nadmiar sebum oraz martwe komórki. Do tego, podobnie jak miód na twarz, ma właściwości przeciwutleniające.
5. Maseczka nawilżająca miód i kokos
Składniki:
- 2 łyżeczki miodu,
- 1 łyżeczką oleju kokosowego.
Jak działa:
Olej kokosowy zatrzymuje wodę w komórkach naskórka, a także ma zestaw witamin i minerałów, więc w połączeniu z miodem da wytchnienie suchej skórze – przywróci jej elastyczność i gładkość.
Jaki produkt wybrać do maseczki z miodu
Odmian miodu jest tyle, ile roślin, z jakich pszczoły mogą wytworzyć miód, czyli naprawdę sporo. Każda odmiana miodu ma nieco inny skład substancji aktywnych, a więc i nieco inne działanie.
Jaki miód wybrać do maseczki?
Jeśli masz cerę trądzikową, wybierz miód spadziowy lub miód wrzosowy. Te miody mają silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Dla posiadaczek cery naczyniowej sprawdzi się idealnie miód gryczany, który zawiera rutynę. Ta substancja wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu pajączków.
Podrażnioną cerę uspokoi dobrze miód rzepakowy, który przyspiesza gojenie ran. Z kolei miód akacjowy dobrze nawilża cerę.
Szukasz miodu, który zrobi to wszystko naraz? Sięgnij po miód manuka, który jest nazywany „supermiodem”. Jest szczególnie bogaty w substancje aktywne i ma silne właściwości nawilżające, odżywcze, naprawcze i antyoksydacyjne.
Mamy nadzieję, że teraz – gdy poznałaś nasze przepisy na maseczki – będziesz używać miodu nie tylko jako słodkiej przekąski?