Lubimy dobrze wyglądać. To naturalne. Aby uzyskać wymarzony wygląd, kupujemy wiele różnych kosmetyków, często szybko rezygnując z ich dalszego stosowania. Rozczarowuje nas ich działanie, bo po prostu nie dają rezultatów, o których zapewniano nas w reklamie. Współczesna kosmetologia coraz częściej odchodzi od skomplikowanych pod względem składu preparatów, zwracając się w stronę naturalnych, prostych rozwiązań. Jednym z nich jest hydrolat aloesowy. Dowiedz się jak działa i co dzięki niemu zyska Twoja cera.
- Czym jest hydrolat aloesowy
- Jakie jest zastosowanie hydrolatu aloesowego
- Hydrolat z aloesu – hit czy kit?
- Hydrolat aloesowy – jaki kupić?
Czym jest hydrolat aloesowy?
Hydrolat to nazwa produktu powstającego w procesie destylacji parą wodną całych roślin bądź ich wyselekcjonowanych części. Najczęściej destylację przeprowadza się w celu pozyskania cennych olejków eterycznych. Hydrolat traktuje się jako dodatkowy „bonus” uzyskany dzięki temu procesowi. Wydobyta z rośliny esencja, mimo pozbawienie jej mocy olejków, jest wykorzystywana jako samodzielny kosmetyk. Co ciekawe, hydrolaty wykazują działania charakterystyczne dla surowca, z którego je pozyskano, dlatego są ważnym elementem badań nad naturalnymi kosmetykami.
Więcej szczegółów o tej grupie kosmetyków przeczytasz w naszym artykule: Hydrolaty – czym są i jak je stosować?
W przypadku aloesu statut hydrolatu jest wyjątkowy, ponieważ roślina, z której się go pozyskuje praktycznie nie zawiera olejków eterycznych! Oznacza to, że cały dobroczynny wpływ aloesu można zamknąć w procesie destylacji.
Hydrolat aloesowy to wysokoskoncentrowany produkt, który zawiera około 200 wartościowych związków: polisacharydów, minerałów, witamin, enzymów…
Zobacz również: Jaki hydrolat do jakiej cery? Co daje?
Jakie jest zastosowanie hydrolatu aloesowego?
Najszybsza odpowiedź na to pytanie brzmi…Szerokie! Hydrolat aloesowy:
- Łagodzi stany zapalne i tonizuje – aloes łagodzi nawet trudne do wyleczenia stany zapalne skóry. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom produkt sprawdzi się w walce z trądzikiem, egzemą, łuszczycą i wysypką. Wykazuje on silne działanie łagodzące i tonizujące. Zmniejsza swędzenie skóry, redukuje nieestetyczne wypryski oraz uszkodzenia naskórka, także te wywołane otarciami czy poparzeniami spowodowanymi zbyt długim przebywaniem na słońcu. Warto wykorzystać go do odświeżania twarzy oraz miejsc, w których pojawiają się irytujące zmiany skórne. Z powodzeniem zastąpi tonik.
- Delikatnie oczyszcza skórę – hydrolat aloesowy skutecznie wykorzystuje się w celu delikatnego oczyszczenia skóry, niwelując tym samym ryzyko jej przesuszenia.
- Nawilża i wspiera regenerację skóry – aloes odznacza się wysoką zawartością wody, przez co doskonale nawilża i wspiera regenerację naskórka.
- Nawilża włosy – udowodniono również zbawienny wpływ aloesu na włosy. Wykorzystując go jako zamiennik tradycyjnej odżywki, można spodziewać się ich wzmocnienia. Przy dłuższym stosowaniu zauważalna jest wyraźna poprawa ich kondycji. Stają się bardziej lśniące i nawilżone, dlatego warto poświęcić kilka minut na ich spłukanie hydrolatem.
Jak używać hydrolatu aloesowego?
Hydrolat aloesowy jest kosmetykiem wyjątkowo łagodnym. Z tego względu można go włączyć do rutyny pielęgnacyjnej każdego rodzaju cery, również wrażliwej. Zapewni nawilżenie i wpłynie łagodząco na podrażnienia.
Warto wykorzystać go jako dodatek do kąpieli. Zastępując nim perfumowane płyny dedykowane amatorom długiego relaksu w wannie, zapewnisz skórze zdrowy wygląd oraz odpowiedni stopień nawilżenia. Dla wzmocnienia uzyskanego efektu można wetrzeć hydrolat w osuszoną skórę, zastepując nim balsam.
Z dobroczynnych właściwości hydrolatu z aloesu skorzystają też włosy i skóra głowy. Wcierany w skalp pomaga zlikwidować łupież i wzmacnia cebulki. Już po kilku aplikacjach włosy są lepiej nawilżone i błyszczące.
Przeczytaj: Jaki hydrolat do cery suchej? Najlepsze propozycje
Hydrolat z aloesu – hit czy kit?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków bazujących na właściwościach aloesu. Naturalność, prostota składu i szeroki wachlarz zastosowań to znaki rozpoznawcze wyciągu z aloesu. Sugeruje się, że dzięki cennym właściwościom tej rośliny, udało się na jej bazie stworzyć kosmetyk uniwersalny, który jest jednocześnie żelem, tonikiem, balsamem i odżywką do włosów, a korzystać z niego mogą wszyscy domownicy, bez względu na wiek i typ cery.
Czy takie rozwiązanie zadowoli każdego? Odpowiedź na to pytanie będzie różna w przypadku poszczególnych osób. Niemniej warto samemu wyrobić sobie zdanie w tym zakresie, najlepiej testując hydrolat aloesowy osobiście. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności, jak ma to miejsce za każdym razem, gdy decydujemy się wypróbować nowy kosmetyk.
Hydrolat aloesowy – jaki kupić?
Wiele marek wzbogaciło swoją ofertę o hydrolat aloesowy. Kupisz go zarówno w małych, jak i dużych drogeriach. Oto te kosmetyki, które polecamy szczególnie:
- Nature Queen Hydrolat Aloes
- Oleiq Hydrolat Aloes
- NaturalMe Hydrolat aloesowy
- Venita Bio Natural Care Hydrolat z Aloesu
- Manufaktura Natura Hydrolat Malina z Aloesem
2 komentarze
Ja od dłuższego czasu stosuję hydrolat aloesowy z Oleiq do wzmacniania włosów – spisuje się świetnie, polecam.
Uwielbiam aloes, ale hydrolatu jeszcze nie miałam okazji wypróbować.