Jeśli szukasz uniwersalnego oleju, który sprawdzi się w pielęgnacji skóry i włosów, to olej jojoba może okazać się tym, czego ci brakowało. Bogaty w witaminy A, E i D, a także przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe, „olej” jojoba jest w rzeczywistości estrem wosku. Ma właściwości niezwykle podobne do sebum wytwarzanego przez naszą skórę. Oznacza to, że może on wnikać w jej głębsze warstwy, zapewniając maksymalne odżywienie. Cudowne w tym oleju jest także to, że można go stosować do skóry każdego rodzaju, od suchej i wrażliwej po skłonną do trądziku. W pielęgnacji włosów zadba zarówno o ich nawilżenie, jak i zdrową skórę głowy. Poniżej 10 zastosowań i właściwości oleju jojoba, o których warto wiedzieć.
Gotowa, aby poznać tego super-bohatera codziennej pielęgnacji? A wierzcie nam, powinna go posiadać każda wielbicielka kosmetyków naturalnych. Jojoba jest również naturalnie przeciwbakteryjna, przeciwgrzybicza, przeciwwirusowa, przeciwbólowa i przeciwzapalna.(1)
10 własciwości oleju jojoba, które warto znać
1. Odżywia i zatrzymuje wilgoć w skórze
Olejek jojoba dokładnie imituje sebum skóry. Dzięki temu może wniknąć w jej głębsze warstwy i zapewnić odżywienie cery. Ma też właściwości nawilżające.
Ponieważ olej jojoba zatrzymuje wilgoć, należy go zawsze stosować jako ostatni etap w pielęgnacji skóry.
2. Olej jojoba doskonale usuwa makijaż
Będąc doskonałym olejem do pielęgnacji cery, olej jojoba może ci służyć jako produkt do demakijażu skóry. Potrafi rozpuścić i zmyć wszystko, od kremu przeciwsłonecznego po wodoodporny tusz do rzęs. Polecamy go zarówno do samego zmywania makijażu, jak i w dwuetapowym oczyszczaniu skóry.
3. Transportuje składniki aktywne w głąb skóry
Ponieważ olej jojoba może wnikać w głąb skóry, może pomóc w transporcie składników aktywnych, takich jak kwas salicylowy i retinol. Wnikają one do skóry wraz z nim, gdzie ich działanie może przynieść więcej korzyści.
4. Reguluje wydzielanie sebum
Kiedy skóra jest pozbawiona naturalnego sebum (np. w wyniku źle dobranego płynu do mycia twarzy), gruczoły łojowe mogą uruchomić jego „nadprodukcję”. To reakcja ochronna skóry, która często daje początek błędnemu kołu. Tłusta cera jest częściej oczyszczana, skóra produkuje więcej sebum itd. Jojoba może przywrócić cerze równowagę: wyregulować pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.
5. Nawilża skórę ust
Masz chronicznie suche usta? Olejek jojoba pomoże zadbać o ich nawilżenie. Ze względu na oleistą konsystencję i właściwości nawilżające, olej jojoba jest świetnym kosmetykiem do stosowania w pielęgnacji ust. Wmasuj kilka kropli odżywczej jojoby, a następnie nałóż balsam ochronny – już po kilku dniach zobaczysz dużą różnicę.
6. Nawilża suche skórki wokół paznokci
Zapomnij o mieszankach olejków do skórek. Jojoba może sama znacząco zmiękczyć skórę wokół paznokci. Ponadto właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze olejku zapewnią przy okazji ochronę przed infekcjami paznokci.
7. Nawilża włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek
Jojoba to fantastyczny olejek do samodzielnego wykonania zabiegu olejowania włosów (tutaj więcej informacji o olejowaniu) oaz do podrażnionej skóry głowy. Utrzymuje włosy dobrze nawilżone, a przy tym nie obciąża ich. Olejek jojoba zawiera również wiele witamin, które wzmacniają i odżywiają włosy.
Tutaj znajdziesz przepisy na domowe maseczki z olejkiem jojoba.
Jeśli latem do stylizacji używasz mgiełki z solą morską, dodaj do butelki kilka kropli jojoby. Nadal możesz uzyskać „potargany” look, ale bez wysuszania włosów.
Jeśli natomiast twoim zmartwieniem są kruche końcówki włosów, wmasuj olejek w końce pasm, aby zapobiec ich rozdwajaniu się.
Jeśli Twój mężczyzna jest fanem długiego zarostu, olejek jojoba w pielęgnacji brody sprawdza się znakomicie.
8. Wygładza włosy
Chcesz ujarzmić swoje włosy i zapobiec ich puszeniu się? Nic prostszego! Dodaj kilka kropli jojoby do odżywki nawilżającej bez spłukiwania lub do kosmetyku, którego używasz do ochrony włosów przed ciepłym powietrzem suszarki.
9. Pomaga w kuracjach przeciwłupieżowych
Naukowcy dowiedli w badaniach, że łupież wywoływany przez drożdżopodobnego grzyba o nazwie Malassezia reaguje na kuracje olejkiem jojoba. Sam olejek ma właściwości przeciwgrzybicze, a w połączeniu z właściwościami nawilżającymi, może łagodzić podrażnienia i swędzenie skóry (2).
10. Pomaga zapobiegać opryszczce
Z badań wynika, że jojoba jest dobrym środkiem zapobiegającym opryszczce. Posmaruj skórę olejkiem jojoba tam, gdzie odczuwasz mrowienie, charakterystyczne przed pojawieniem się opryszczki. Olej zablokuje dopływ tlenu, który jest niezbędny, aby wirus mógł się rozwinąć. Blokowanie dopływu tlenu to jeden z atutów naszego super-bohatera. Drugim jest dokozanol, występujący w tym oleju naturalnie. To substancja, która jest wykorzystywana jako składnik komercyjnych leków na opryszczkę.
Polecamy olej jojoba producentów:
Jeśli interesuje cię wykorzystanie olei w pielęgnacji oraz ich właściwości, wybrałyśmy dla ciebie inne artykuły w tym temacie:
- Jak stosować olej arganowy na włosy
- Jaki olej na włosy wysokoporowate? TOP 10
- Co to jest olej bazowy i dlaczego musisz o nim pamiętać używając olejków eterycznych
- 14 naturalnych olejków do pielęgnacji ciała i włosów