Olejowanie włosów – jak zacząć? Zbiór dobrych praktyk

przez EcoAndWell
olejowanie włosów, jak olejować

Mało który zabieg pielęgnacyjny ma tak bardzo indywidualny charakter, jak olejowanie włosów. Właściwie na każde pytanie dotyczące tego tematu można odpowiedzieć: „Wiesz… to zależy.” Jaki olej wybrać? Jaką metodę olejowania zastosować? Jak długo powinna trwać kuracja? Ile olejku nakładać? To wszystko zależy od rodzaju naszych włosów oraz ich własnych, specyficznych cech i kondycji wyjściowej.

Dlatego katalog dobrych praktyk w tym kontekście powinien ograniczyć się do jednej złotej zasady: testuj, badaj, weryfikuj i ucz się na błędach. Żaden dobry specjalista nie powie Ci ze 100% pewnością, że to zadziała, a tamto absolutnie nie. Chociaż, rzecz jasna, może Cię odpowiednio nakierować i tym samym sprawić, że szybciej wpadniesz na idealne dla siebie rozwiązanie.

  1. Czym jest olejowanie włosów i dlaczego warto?
  2. Jaki olej będzie najlepszy do moich włosów?
  3. Olejowanie włosów – metody i porady na początek
  4. Jak olejować włosy?

Czym jest olejowanie włosów i dlaczego warto?

Olejowanie włosów to nakładanie na nie wybranego oleju roślinnego w celu ich wzmocnienia, odżywienia, nawilżenia i regeneracji. Wśród konkretnych efektów kilkumiesięcznej (tak, trzeba uzbroić się w cierpliwość!) kuracji najczęściej wskazywane są również:

  • przywrócenie włosom blasku i sprężystości,
  • pomoc w walce z łupieżem,
  • zmniejszenie puszenia się włosów,
  • wygładzenie ich struktury,
  • zmniejszenie wypadania,
  • łatwiejsze układanie i rozczesywanie,
  • łagodzenie podrażnień występujących na skórze głowy.

Jaki olej będzie najlepszy do moich włosów?

Mówi się, że do gładkich, niskoporowatych włosów najlepszy będzie m.in. olej kokosowy, lniany, słonecznikowy i masło shea; do włosów średnioporowatych – oliwa z oliwek, olej arganowy czy makadamia; a do wysokoporowatych, czyli suchych i zniszczonych – olej z pestek winogron, kiełków pszenicy bądź ogórecznika. Prawda jest jednak taka, że są to jedynie luźne wskazówki, a wszystko należy sprawdzić osobiście.

Zobacz też:

Olejowanie włosów – metody i porady na początek

Metod olejowania włosów jest kilka, a każda ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Oto dwie najbardziej popularne:

  • olejowanie na sucho – najbardziej klasyczne i polegające na naniesieniu oleju na włosy przed ich dokładnym umyciem szamponem;
  • olejowanie na mokro – również przed umyciem, ale po zwilżeniu włosów letnią wodą lub wybranym hydrolatem (np. różanym).

Są również kobiety, które zanurzają włosy w misce ciepłej wody z olejem i trzymają je tak przez kilka minut. Inne dodają kilka kropel olejku do stosowanej zwykle odżywki do włosów (co w zasadzie nie jest olejowaniem, a jedynie wzbogaceniem składu samego kosmetyku). Z kolei wskazówek dotyczących przeprowadzania zabiegu jest zdecydowanie więcej i łatwo się w tym wszystkim zagubić… Tutaj jednak z pomocą przychodzimy my!

Jak olejować włosy?

Aby ułatwić Ci rozpoczęcie przygody z olejowaniem włosów, przygotowałyśmy dla Ciebie kilka prostych sugestii na początek:

  1. Jeżeli po zastosowaniu konkretnego olejku Twoje włosy bardziej się puszą albo wręcz przeciwnie – są zbyt przeciążone, zmień go i wypróbuj inny. Nie zniechęcaj się, początki zwykle nie należą do łatwych!
  2. Zacznij od olejowania na sucho, które statystycznie jest najchętniej wybierane. Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że jesteś w większości kobiet, na które ta metoda działa najlepiej. ;-)
  3. Olej trzymaj na włosach za pierwszym razem przez ok. 30 minut. Potem czas ten możesz wydłużyć nawet do całej nocy, jeżeli tylko będzie to miało pozytywny wpływ na Twoją fryzurę.
  4. W zależności od długości i stopnia chłonności włosów – wystarczy rozsmarować na nich od 1 do kilku łyżek oleju. Nie mogą ociekać tłuszczem, bo trudno będzie je domyć.
  5. Ważna jest regularność. Po pierwszym użyciu właściwego olejku włosy powinny być gładsze i bardziej miękkie, jednak dopiero co najmniej kilkutygodniowa kuracja pozwoli Ci cieszyć się efektem pełnej regeneracji.
  6. Olej nakładaj najpierw przed co drugim myciem. Potem możesz zwiększyć lub zmniejszyć częstotliwość olejowania włosów.
  7. Nałóż olejek na całą długość włosów. Dobrze dobrany – reguluje wydzielanie sebum i świetnie działa nawet na włosy przetłuszczające się. W późniejszym czasie, jeżeli ta metoda Cię nie przekona, możesz zacząć aplikować olej np. tylko na same końcówki.

To jak, gotowa na eksperymenty?

Innych zainteresowały również

2 komentarze

Olej z czarnuszki 29 lipca 2020 - 14:58

Ja bardzo długo szukałam najlepszego oleju do moich włosów. Po wielu próbach okazało się, że najlepszy jest olej z czarnuszki :) teraz mam cały zapas w domu

Odpowiedz
Olej jojoba – 10 właściwości i zastosowań, które warto znać 31 marca 2021 - 17:01

[…] to fantastyczny olejek do samodzielnego wykonania zabiegu olejowania włosów (tutaj więcej informacji o olejowaniu) oaz do podrażnionej skóry głowy. Utrzymuje włosy dobrze nawilżone, a przy tym nie obciąża […]

Odpowiedz

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej