Potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Likwiduje zmarszczki, ujędrnia cerę, podnosi owal twarzy. Cofa czas bez botoksu czy skalpela. A do tego jest zupełnie bezpieczny dla ciała. Co to takiego? Taping twarzy. Słyszałaś? Na pewno. Taping twarzy robi ostatnio prawdziwą furorę. Sprawdźmy więc, na czym polega taping twarzy, czy jest skuteczny i czy każdy może z niego skorzystać.
O czym przeczytasz w artykule:
- Czym jest taping twarzy.
- Jakie korzyści daje taping twarzy.
- Jaką taśmę do tapingu twarzy wybrać.
- Jak przygotować twarz na taping.
- Jak nakładać plastry do tapingu na twarz.
- Kto nie powinie stosować facetapingu.
Taping twarzy – co to jest
Taping twarzy to specjalna technika rozluźniania mięśni twarzy za pomocą elastycznych taśm lub plastrów (tejpów). Taping twarzy wywodzi się z kinesiotapingu wykorzystywanego w zabiegach rehabilitacyjnych. Kinesiotaping (nazywany też plastrowaniem dynamicznym) jest często stosowany w medycynie sportowej oraz w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Kinesiotaping został opracowany jako metoda rehabilitacji w latach 70. ubiegłego wieku. Autorem metody jest doktor Kenzo Kase. Po raz pierwszy kinesiotaping został zaprezentowany w roku 1988 w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Seulu.
Działanie tapingu polega na tym, że elastyczne taśmy przykleja się na poszczególne partie mięśni. Taśmy rozciągają mięśnie i niwelują napięcia. Taśma unosi także skórę i powięź, dzięki czemu poprawia krążenie krwi i limfy. Dzięki temu tkanki są lepiej odżywione i szybciej się regenerują.
Jak działa taping na twarz?
Jakie korzyści daje regularny taping twarzy? Przede wszystkim ma działanie anty-aging:
- Modeluje linię twarzy.
- Wygładza zmarszczki.
- Ujędrnia skórę.
Taping potrafi dać sobie radę z wyraźnymi bruzdami w okolic warg czy nosa, a także z silnymi zmarszczkami mimicznymi, np. w okolicy oczu czy na czole. To dlatego taping zaleca się jako alternatywę dla inwazyjnych zabiegów kosmetycznych czy nawet operacji plastycznych.
Tapingu twarzy powinny także spróbować osoby, którym dokuczają worki pod oczami oraz podpuchnięcia, bo taśmy usuwają obrzęki i zastoje limfatyczne.
Taping pomoże Ci się też zrelaksować. Jeśli masz tendencję do zaciskania szczęki w stresie (lub nawet bruksizmu!) taśmy rozluźnią staw skroniowo-żuchwowy. Napięte mięśnie twarzy często powodują ból głowy, więc taping twarzy pomoże nie tylko w problemach czysto estetycznych.
Jakie taśmy do tapingu twarzy wybrać?
Gdy zaczniesz przeglądać taśmy do tapingu, zaskoczy Cię, jak wiele różnych rodzajów taśm możesz wybrać. Różnią się szerokością, stopniem rozciągliwości oraz materiałami, z jakich są wykonane. Jakie taśmy wybrać na twarz?
- Wybierz wąskie taśmy, które są przeznaczone specjalnie do tapingu twarzy. Możesz je nałożyć bardziej precyzyjnie.
- Zwróć uwagę, czy tkanina oraz klej zostały przebadane dermatologicznie i nie powodują podrażnień skóry. Do twarzy zaleca się zwłaszcza taśmy z naturalnej bawełny, które pozwalają skórze oddychać.
- Wybierz taśmy bardziej rozciągliwe (do 140%). Takie taśmy dają większą swobodę ruchu.
Pamiętaj, żeby użyć taśmy dynamicznej do kinesiotapingu. Na rynku są dostępne też sztywne taśmy do rehabilitacji ciała.
Jak przygotować twarz na taping?
Oczyść cerę
Żeby taśma dobrze się trzymała, twarz musi być sucha i odtłuszczona. Dlatego przed facetapingiem nie nakładaj treściwych kremów czy olejków. Umyj twarz delikatnym preparatem, który usunie makijaż i nie pozostawi żadnego filmu na skórze.
Zrób masaż twarzy
Przed nałożeniem taśm na twarz, dobrze jest wykonać masaż twarzy, żeby rozluźnić mięsnie. Doskonałym połączenie jest taping twarzy i masaż kobido. Masaż kobido rozluźni mięśnie, a elastyczne taśmy podtrzymają efekty masażu. Dzięki temu zafundujesz sobie naprawdę głęboki lifting twarzy.
Przed tapingiem możesz także do masażu użyć rollera czy płytki gua sha.
Zrezygnuj z mocnych zabiegów
Jeśli planujesz taping twarzy, nie wykonuj tuż przed tym peelingu. Zrezygnuj także z kuracji kwasami czy retinolem. Takie zabiegi mogą zbytnio podrażnić skórę.
Jak przyklejać taśmy na twarz – instruktaż
- Wybierz miejsce przyłożenia plastra, czyli miejsce, gdzie chcesz rozciągnąć skórę. Zwróć uwagę, czy naklejasz taśmę w odpowiednim kierunku, żeby nie pogłębić zmarszczek.
- Przytnij taśmę do odpowiedniej długości. Taśmę możesz także rozciąć wzdłuż na węższe paski.
- Przerwij papierową osłonę pośrodku plastra i zdejmij ją. Uważaj, żeby nie dotykać kleju, żeby nie osłabić jego działania.
- Wybierz odpowiednie ułożenie tejpów. Możesz nakleić je w kształcie litery X, Y lub I, a także uformować wachlarz czy widelec.
- Naciągnij plaster z odpowiednią mocą. Możesz w ogóle nie naciągać plastra lub naciągnąć go nawet do 100%. Uwaga! Nie naciągaj plastra na początku i na końcu, a jedynie jego środkową część.
Jak długo trzymać taśmy na twarzy?
Taping może trwać od 30 minut do kilku godzin. Jeśli chcesz wyraźnie wygładzać głębokie zmarszczki, możesz trzymać taśmy nawet całą noc.
Jak zdejmować taśmy z twarzy?
Trzeba zrobić to maksymalnie łagodnie, żeby nie uszkodzić naskórka. Najlepiej namocz plastry wodą lub olejkiem. Możesz także użyć specjalnych preparatów do zdejmowania taśm do tapingu. Pamiętaj, żeby nie naciągać naskórka, zdejmując taśmę. Jedną ręką roluj plaster, a drugą przytrzymuj skórę.
Jak pielęgnować twarz po tapingu?
Po odklejeniu taśm posmaruj twarz łagodnym kremem. Jeśli pozostały resztki kleju, zmyjesz je olejkiem.
Czy taping twarzy jest bezpieczny?
Taping należy do bezpiecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak istnieje kilka przeciwskazań do jego stosowania:
- Nadwrażliwa, alergiczna cera – jeśli taką masz, wykonaj próbę uczuleniową, przyklejając plaster na mały fragment skóry.
- Podrażnienia cery, ranki, stany zapalne, infekcje wirusowe (np. opryszczka) – nałożone plastry pogłębią te problemy.
Taping twarzy – skuteczność na 100%?
Czy taping twarzy działa? Jak w przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych – jedna sesja nie przyniesie spektakularnych efektów. Potrzebna jest regularność, tym bardziej, że nasza skóra jest „plastyczna”, a taśma nie usunie zmarszczek na zawsze.
Kolejną ważną rzeczą jest umiejętny masaż twarzy i umiejętne nakładanie taśm. Tu przyda się wiedza, jak biegną mięśnie twarzy i gdzie przykleić taśmy, żeby działały. Jeśli nigdy samodzielnie nie nakładałaś taśm, najlepiej udaj się do wykwalifikowanej kosmetyczki, która pokaże Ci, jak to zrobić.