Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk wg WHO? Przepis

przez EcoAndWell
domowy płyn dezynfekujący do rąk

Płyn do dezynfekcji rąk to jeden z najbardziej pożądanych produktów ostatnich dni. Strach przed koronawirusem doprowadził do całkowitego zniknięcia żeli, płynów i innych środków dezynfekujących ze sklepowych półek. Można je jeszcze kupić w internecie, ale w zawrotnych cenach ustalanych przez tych, którzy chcą zarobić na strachu. Istnieje jakaś alternatywa? Tak! Jest nią np. domowy płyn odkażający wg przepisu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Po pierwsze, jeśli możesz – myj ręce wodą i mydłem

Właściwe mycie rąk (tu instrukcja) jest jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków i wirusów. Pamiętaj żeby myć dłonie zawsze po powrocie do domu czy wizycie w toalecie. Kiedy są natomiast brudne, powstrzymaj się od dotykania oczu, ust i nosa. Jeśli jednak nie masz dostępu do mydła i czystej wody np. gdy jesteś poza domem, powinieneś używać środka do dezynfekcji rąk. No cóż, tych aktualnie brakuje. Ale mamy dla ciebie podpowiedź jak zrobić płyn dezynfekujący w domu.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk wg przepisu WHO?

Wobec powszechnego braku płynów odkażających, naprzeciw potrzebom wyszła Światowa Organizacja Zdrowia publikując przepis na środek zabijający zarazki. Robienie płynu do dezynfekcji w domu wg przepisu WHO może wydawać się ostatecznością i pewnie nie masz pod ręką wszystkich potrzebnych składników. Można je jednak zamówić w internecie, a często są również dostępne w aptekach lub sklepach ze składnikami do kosmetyków.

WHO przygotowała dwie formuły różniące się zawartością baz alkoholowych (na wypadek gdyby jedna nie była dostępna). Według WHO te oparte na alkoholu preparaty do oczyszczania dłoni są środkami do szybkiej i skutecznej inaktywacji szerokiej gamy potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów z naszych rąk.

Dokładną instrukcję WHO znajdziesz pod tym linkiem. Poniżej nasze przeliczenia dla jednego z przepisów potrzebne do otrzymania 1 litra płynu dezynfekującego:

  • 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu)
  • 42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii)
  • 15ml 98% glicerolu (czyli gliceryny, która zapobiega wysuszaniu rąk przez alkohol)
  • 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej i ostudzonej

Do czystego plastikowego lub szklanego pojemnika wlewamy alkohol etylowy, dodajemy wodę utlenioną (np. za pomocą strzykawki), następnie glicerynę i uzupełniamy wodą. Możliwie szybko zakręcamy roztwór, aby zapobiec parowaniu i delikatnie wstrząsamy pojemnikiem. Całość pozostawiamy na co najmniej 72 godziny. Pozwala to na zniszczenie wszelkich zanieczyszczeń, które mogły się dostać do preparatu w mało sterylnym domowym środowisku.

Co zapewnia skuteczność płynom dezynfekującym?

Robiąc w domu środki odkażające i używając ich, zwróć uwagę na:

ZOBACZ TEŻ: Co jeść dla wzmocnienia organizmu? 12 produktów wzmacniających organizm.

Prosty płyn dezynfekujący DIY wg prof. biologii

Autorka „Podręcznika przetrwania w świecie wypełnionym zarazkami” – prof. biologii Miryam Wahrman  z Uniwersytetu Williama Petersona proponuje płyn do dezynfekcji oparty na 3 składnikach. Ten przepis będzie prawdopodobnie łatwiejszy do wykonania niż powyższy i może być alternatywą w sytuacjach awaryjnych. Pamiętaj jednak o tym, o czy piszemy w uwagach – procent alkoholu ma znaczenie, aby preparat miał działanie odkażające i antybakteryjne.

Będziesz potrzebować:

  • 60% alkohol  (przynajmniej tak mocny)
  • 8-10 kropli olejku (np. z drzewa herbacianego, ze względu na jego właściwości odkażające)
  • kilka kropli ekstraktu z aloesu

Składniki należy wymieszać i przelać najlepiej od razu do pojemnika z dozownikiem, z którego będziesz korzystać.

Jak zrobić domowy płyn z octem do dezynfekcji mieszkania?

Różnego rodzaju drobnoustroje zamieszkują wszystkie powierzchnie naszych mieszkań. Żeby ograniczyć ich ilość możesz użyć mieszankę opartą na occie i wodzie utlenionej. Do jej zrobienia potrzebujesz:

  • 0,5 litra octu,
  • 400 ml wody,
  • 50 ml wody utlenionej

Połącz składniki i zamoczoną w płynie szmatką, przetrzyj blaty i inne powierzchnie, na których potencjalnie gromadzą się zarazki. Ta mikstura nie zapewni pełnej sterylności, ale pomoże zadbać o zmniejszenie ilości niepożądanych mieszkańców.

Udostępnijcie prosimy te przepisy znajomym. Może komuś pomogą. Życzymy zdrowia!

Innych zainteresowały również

1 komentarz

Agnieszka 1 kwietnia 2020 - 20:23

Dobry przepis! Przynajmniej WHO jako źródło jest wiarygodne i można mieć pewność, że płyn spełni swoją funkcję

Odpowiedz

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej