OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami: wszystko, co musisz wiedzieć

przez Magdalena Żółcińska
ocm, oczyszczanie twarzy olejami, wieczorny demakijaż olejkiem

OCM czyli oczyszczanie twarzy olejami, to nie chwilowa moda. Co to OCM, skąd bierze się popularność tej metody mycia skóry, czy nadaje się dla każdego typu cery? Przybliżam tajniki oczyszczania twarzy olejami i rozwiewam wszystkie wątpliwości! Dlaczego warto? Jak prawidłowo wykonać demakijaż olejem, jakich mieszanek używać do OCM, jak często i w końcu jakich efektów możesz się spodziewać. Zapraszam do lektury

Co to OCM?

OCM (od ang. Oil Cleansing Method) to oczyszczanie twarzy olejami. W tej metodzie do umycia skóry potrzebujesz mieszankę olei, odpowiednio dobranych do rodzaju cery oraz delikatnej ściereczki. Nie ma w tym sposobie drugiego kroku, w którym włączany byłby żel lub pianka myjąca, co odróżnia ją od dwuetapowego oczyszczania twarzy.

Rozsądek może podpowiadać, że mycie twarzy olejami to co najmniej dziwny pomysł. Przecież zatkają pory, wszystko tylko rozmażą po całej twarzy i jedna wielka katastrofa murowana! Te z Was, które już zdążyły pokochać OCM, wiedzą że nie jest to prawda. Ta metoda oczyszczania cery jest nie tylko jednocześnie skuteczna i łagodna, ale może również znacząco wpływać na poprawę stanu cery! Jak to możliwe?

Dlaczego OCM to dobra metoda oczyszczania skóry?

Dlaczego OCM działa dobrze na skórę? Trzeba tu wspomnieć o dwóch rzeczach.

  • Po pierwsze: naszą skórę pokrywa sebum, substancja naturalnie przez nią wydzielana.
  • Po drugie: tłuszcze są najlepiej rozpuszczane w tłuszczach. I w tym właśnie tkwi cała magia tego rytuału oczyszczającego! Zmywając zanieczyszczenia i makijaż olejami sprawiamy, że wszystko zostaje doskonale rozpuszczone i ściągnięte z twarzy przy pomocy szmatki muślinowej, bawełnianej lub bambusowej (w zależności od indywidualnych preferencji).

Co ważne, ten sposób pozwala na zachowanie nienaruszonego płaszcza lipidowego skóry, co pozytywnie wpływa na regulację wydzielania sebum. Demakijaż olejami nie tylko cery nie przetłuści, ale także wyreguluje jej naturalne procesy regeneracji. Na koniec dodam, że podczas demakijażu olejami wykonujemy delikatny masaż twarzy, co stymuluje ukrwienie skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Można powiedzieć, że OCM to oczyszczanie twarzy w zgodzie z naturalnym cyklem odnowy skóry.

Jak wykonać mieszankę do OCM?

Jak napisałam powyżej, mieszanka do OCM to połączenie olejów rycynowego i bazowego. Jak ją zrobić, żeby spełniała swoje zadanie?

mieszanka do OCM, jaki olej do cery tłustej
Domowa mieszanka do OCM

1. Dobierz proporcje oleju rycynowego

Stworzenie mieszanki do OCM zaczyna się od dobrania odpowiedniej proporcji oleju rycynowego. Powinien on stanowić od 10 do 30% całości. Ilość jaką dodamy powinna zależeć od rodzaju cery:

  • 10% to ilość odpowiednia dla cery suchej, gdyż to olej, który potrafi przesuszyć,
  • im bardziej tłusta cera, tym więcej możemy go dodać: 20% dla cery normalnej i maksymalnie do 30% dla cery tłustej.
  • użyj go mniej również jeśli stosujesz retinol lub kwasy, które już wystarczająco wysuszają skórę, nawet normalną, mieszaną lub tłustą.

Dlaczego olej rycynowy jest w mieszance do OCM? Jest on najbardziej podobny do struktury ludzkiego sebum, z tego względu najskuteczniej oczyszcza pory, odblokowuje je i zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków. Oczyszcza bardzo dogłębnie nie powodując przy tym podrażnienia i przesuszenia skóry – zachowuje nienaruszoną warstwę ochronną skóry. Dodatkowo wzmacnia rzęsy! (ale przy większym stężeniu trzeba uważać na podrażnienia oczu).

2. Dodaj oleje do mieszanki do OCM

Do olejku rycynowego dodajemy inny olej bazowy (w odpowiedniej proporcji do oleju rycynowego, aby mieszanka stanowiła 100%), w zależności od potrzeb skóry:

  • Cera sucha i dojrzała: olej z awokado, arganowy, makadamia, ze słodkich migdałów
  • Cera mieszana: olej z pestek winogron, jojoba
  • Cera tłusta: olej z krokosza barwierskiego, lniany, konopny
  • Cera naczynkowa: olej z kocanki, dzikiej róży
  • Cera trądzikowa: olej tamanu, lniany, sezamowy
  • Cera normalna: olej ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych, z pestek moreli.

Zamiast jednego, możesz pokusić się o zmieszanie kilku olei bazowych. Jeśli nie masz pewności jak zareaguje na nie twoja skóra, zacznij od tego, co do którego jesteś pewna. Z czasem wzbogacaj swoją mieszankę do OCM o kolejne oleje. Nie przesadzaj jednak. Poza olejem rycynowym, twoja mikstura powinna mieć maksymalnie 2-3 inne oleje bazowe.

3. Wzbogać mieszankę o olejki eteryczne

Dodatkowo mieszanka do OCM może zawierać kilka kropli wybranego olejku eterycznego – maksymalnie 10 kropli na 100 ml olejów. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku cery zanieczyszczonej i trądzikowej:

  • olejek eteryczny z drzewa herbacianego zadziała przeciwzapalnie,
  • infekcje skórne załagodzi olejek lawendowy,
  • olejek tymiankowy ma silne właściwości antybakteryjne.

Wybierz swój ulubiony i wzbogać mieszankę olejów do OCM, jednak pamiętaj, aby nie stosować jej do demakijażu oczu! Upewnij się również, że wybrany olejek cię nie uczula.

4. Przygotuj potrzebne akcesoria

Co jeszcze będzie potrzebne na start? Oprócz olejów do OCM potrzebujesz:

  • pojemniczka, w którym będziesz przechowywać mieszankę olei. Najlepiej jeśli będziesz trzymać ją w buteleczce z ciemnego szkła, zamkniętą przed dostępem światła, czyli na przykład w łazienkowej szafce.
  • szmatkę lub ręczniczek, którymi zmyjesz oleje z twarzy.

OCM – jak wykonać oczyszczanie twarzy krok po kroku?

Mając już przygotowaną mieszankę i miękką ściereczkę jesteś gotowa do oczyszczenia twarzy metodą OCM. Jak zrobić to dobrze?

  1. Dłonie umyj naturalnym mydłem.
  2. Twarz zwilż wodą i nanieś na nią oleje (wstrząśnij swoją mieszankę do OCM przed użyciem).
  3. Masuj delikatnie kolistymi ruchami, najlepiej opuszkami palców.
  4. Jeśli Twoja mieszanka nie zawiera olejków eterycznych, możesz wykonać przy okazji demakijaż oczu – możliwe, że potem trzeba będzie użyć dodatkowo płynu micelarnego.
  5. Zmocz szmatkę w bardzo ciepłej* wodzie i przyłóż do twarzy – pozwól, żeby ciepło przyjemnie się po niej rozeszło, a następnie, po około 30 sekundach, ściągnij ją z twarzy razem z olejami. Nie pocieraj skóry!
  6. Przepłucz szmatkę.
  7. Powtórz te czynności jeszcze 2- 3 razy: nanieś i wmasuj olej, przyłóż ciepłą szmatkę, ściągnij ją i przepłucz.
  8. Na koniec zmocz szmatkę w chłodnej wodzie i przyłóż do twarzy – to pozwoli na domknięcie porów.
  9. Delikatnie osusz twarz.
  10. Następnie przejdź do kolejnych kroków w pielęgnacji – tonizowanie, nawilżanie…

* ciepło ma tu kluczowe znaczenie –  powoduje otwarcie się porów i lepsze usunięcie z nich zanieczyszczeń i sebum. Jeśli posiadasz cerę naczynkową, nie przykładaj zbyt gorącej ściereczki, ponieważ istnieje ryzyko, że naczynka za bardzo się rozszerzą i popękają pod wpływem ciepła.

Ściereczkę pierz w rękach w delikatnym mydełku lub żelem do mycia twarzy po każdym użyciu. Raz na kilka użyć wypierz w pralce w 60 stopniach.

Jeśli zastanawiasz się jak często wykonywać oczyszczanie metodą OCM, odpowiedź jest prosta. Decydując się na Oil Cleansing Method warto być konsekwentnym i oczyszczać tą metodą twarz codziennie, rano i wieczorem. Pozwoli to również na skrócenie czasu całego zabiegu. Wiele dziewczyn mówi, że po kilku razach wystarcza jednorazowe nałożenie i zmycie oleju, a metoda przestaje być pracochłonna.

Kilka porad zanim zaczniesz oczyszczać twarz olejami

  • Uważaj na olej rycynowy – jeśli dodałaś go do mieszanki więcej, może podrażnić oczy.
  • Zaczynaj od mieszania dwóch olejów (rycynowy + wybrany olej bazowy w odpowiedniej proporcji). Z czasem możesz dodać więcej olejów ale nie więcej niż trzy – prostota jest tu ważna.
  • Możliwe jest uczulenie na olej rycynowy, wtedy oczywiście zrezygnuj z tej metody lub stosuj mieszanki do OCM bez oleju rycynowego np. olejek do mycia twarzy Resibo czy olejek do demakijażu Clochee.

Dla kogo OCM?

W zasadzie można pokusić się o stwierdzenie, że to metoda odpowiednia dla każdego. Pod warunkiem, że nie wystąpi uczulenie na olej rycynowy, jednak wtedy można sięgnąć po produkt bez jego zawartości. Nie jest to również najlepszy sposób oczyszczania przy ropnych wypryskach (mogą się rozprzestrzenić po całej twarzy) oraz przy dużych problemach z naczynkami.

Możliwe, że po rozpoczęciu stosowania OCM pojawi się wysyp drobnych krostek. To efekt dokładnego oczyszczenia jakiego wcześniej być może Twoja cera nie doświadczała – dlatego wyrzuci wszystkie zanieczyszczenia. Jeśli jednak taki stan będzie się utrzymywał lub stan twojej cery się pogorszy, może to oznaczać uczulenie na olej rycynowy lub inny składnik twojej mieszanki. Jeśli stan pogorszenia cery będzie się utrzymywał, spróbuj zmienić proporcję olejów lub rodzaj oleju bazowego.

Innym niepożądanym efektem jest zapychanie mieszków włosowych. To częsty efekt niedostatecznego spłukiwania oleju lub, ponownie, źle dobranych składników mieszanki. Zanim zniechęcona zrezygnujesz z OCM, sprawdź czy dokładnie usuwasz olej z twarzy i wypróbuj innej mikstury.

Jakie oleje do OCM? – polecam gotowe mieszanki

Na koniec przedstawię Ci trzy gotowe mieszanki świetnej jakości. Jeśli nie masz ochoty robić jej sama, może znajdziesz wśród nich coś dla siebie?

1. Olejek bez oleju rycynowego – Resibo

Olejek do demakijażu Resibo daje łagodne oczyszczenie skóry. Świetny olejek na co dzień. Odpowiedni do każdego rodzaju cery, nie zawiera oleju rycynowego. W zestawie znajdziesz ściereczkę z mikrowłókna, która usprawni cały proces. Jest bardzo trwała, dobrze się dopiera. To jeden z olejków, od których zaczynałam przygodę z OCM i trafił do top 3 ulubionych!

2. Olejek do cery wrażliwej – Clochee

Olejek do demakijażu Chlochee skutecznie usuwa nawet wodoodporny makijaż i intensywnie pielęgnuje skórę. Zawiera olej ze słodkich migdałów i olej sezamowy. Oba z nich znakomicie się wchłaniają i nie zatykają porów. Dedykowany jest wszystkim typom skóry, jednak w szczególności polubisz go, jeżeli masz cerę suchą i wrażliwą. Zawiera emulgator, który pozwala na zmycie go wodą, bez konieczności używania ściereczki.

3. Olejek do cery tłustej Veoli Botanica

Olejek do demakijażu 2w1 Veoli Botanica charakteryzuje skład dedykowany do oczyszczania cery tłustej i mieszanej. Jest to kosmetyk skomponowany w 99% ze składników naturalnych, który zaspokoi najwyższe wymagania. Bez trudu radzi sobie z demakijażem nawet wodoodpornego tuszu do rzęs. Zawiera mieszankę olejów: ze słodkich migdałów, winogronowego, jojoba, i arganowego, które odżywiają skórę, dostarczają kwasów tłuszczowych, rewitalizują i redukują objawy starzenia się. Dodatek ekstraktu z z owoców aceroli dodatkowo wzbogaca mieszankę o witaminę C. Olejek jest sprzedawany w zestawie z hypoalergicznym ręczniczkiem.

OCM – efekty, czyli czego oczekiwać

OCM efekty, oczyszczanie twarzy olejami, metoda OCM
Promienna, dobrze oczyszczona cera to efekt OCM

Demakijaż to dla Ciebie przykry obowiązek? Skóra po myciu jest nieprzyjemnie ściągnięta? A może używając delikatnych środków masz wrażenie jakby nie była do końca czysta? Dobrze dobrane oleje do OCM pomogą rozwiązać każdy z tych problemów.

Zacznijmy jednak od tego, co dla wielu z nas ma wielkie znaczenie. Mianowicie, mycie twarzy olejami normalizuje wydzielanie sebum, wpływa łagodząco i przeciwzapalnie. Nie należy obawiać się tej metody mając cerę tłustą lub mieszaną. Może się ona okazać dla niej zbawienna, zmniejszyć widoczność porów i rozwiązać problem niedoskonałości.

Jest to metoda dobra także dla osób z cerą suchą. Oleje wspierają bowiem odbudowę naturalnej warstwy hydrolipidowej. Po oczyszczeniu twarzy olejami nie pojawia się uczucie ściągnięcia czy łuszczenia się skóry.

Jakich jeszcze efektów możesz oczekiwać? W tej metodzie, przy okazji oczyszczania cery, wykonujesz delikatny masaż twarzy. O jego dobroczynnych właściwościach wie każda z nas: stymuluje lepsze ukrwienie skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek i pomaga pozbyć się tych już istniejących.

Nie zapominajmy też o pozytywnym efekcie dla Planety. W zgodzie z duchem zero waste, w tej metodzie nie wykorzystujesz do oczyszczania jednorazowych płatków kosmetycznych, a ściereczki lub ręczniczki, które służą ci przez długi czas.

Podsumowanie

OCM nie jest już niczym nowym, ale zainteresowanie tym sposobem oczyszczania twarzy wciąż nie słabnie i zyskuje coraz większe grono fanek. Jeśli pragniesz, aby Twoja twarz była doskonale oczyszczona, a cera promienna bez stosowania środków z silnymi detergentami, wysuszającymi lub deregulującymi skórę, spróbuj Oil Cleansing Method. Nie tylko dokładnie, a przy tym łagodnie usunie zanieczyszczenia z porów skóry, ale pozytywnie wpłynie na jej procesy regeneracji i stopień nawilżenia.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do OCM – metody oczyszczania twarzy, która u mnie świetnie zdaje egzamin. Naprawdę warto spróbować!

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej