Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który zyskuje na popularności. Można go wykonywać nie tylko w salonach fryzjerskich, ale również samodzielnie w domu. Dzięki niemu włosy niemal natychmiast z puszystych i skołtunionych stają się miękkie, lśniące i jedwabiście gładkie. Z drugiej strony, niektórzy eksperci uważają, że keratynowe prostowanie może uszkodzić włosy. Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem tego zabiegu, przeczytaj nasz poradnik – pomożemy rozwiać wątpliwości.
Oto pytania, na które znajdziesz odpowiedzi:
- Czym jest keratyna i dlaczego włosy ją tracą?
- Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
- Jak często można wykonywać zabieg keratynowy?
- Czy zabieg keratynowy jest dobry dla każdych włosów?
- Kto nie powinien go robić?
- Czy keratynowe prostowanie może mieć skutki uboczne?
- Produkty do keratynowego prostowania włosów?
- Czy zabieg keratynowy jest tym samym, co japońskie prostowanie włosów?
- Keratynowe prostowanie włosów – pielęgnacja po
Czym jest keratyna i dlaczego włosy ją tracą?
Keratyna to naturalne białko, które występuje w naszych ciałach i odgrywa ważną rolę budulca we włosach i paznokciach. Jest obecna zarówno w wewnętrznej warstwie włosa, jak i w jego wnętrzu. Kiedy kosmyki tracą zbyt dużo tego cennego białka, ulegają zniszczeniu.
Dlaczego i jak włosy tracą kreatynę? Duży wpływ na to mają różne zabiegi, które być może co jakiś czas wykonujesz – farbowanie włosów oraz układanie ich za pomocą prostownicy. Środki chemiczne oraz wysoka temperatura to dwie najczęstsze przyczyny, przez które tracimy keratynę. Różnica między włosami z ubytkiem tego białka, a zdrowymi często jest widoczna gołym okiem!
Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
Keratynowe prostowanie włosów do nic innego jak nałożenie keratyny na włosach i utrwalenie jej za pomocą ciepła. W domyśle cały proces ma za zadanie wbudować we włosy keratynę – białko, które wypełni ubytki w ich strukturze. Keratynowe prostowanie składa się z kilku etapów i przy długich włosach może trwać nawet cztery godziny. Najważniejsze etapy to:
- Umycie i wysuszenie włosów
- Nałożenie keratyny i pozostawienie jej na około 30 min
- Ponowne wysuszenie włosów i zaprasowanie keratyny na każdym pasemku z osoba
- Nałożenie dedykowanej odżywki
Jak często można wykonywać zabieg keratynowy?
Keratynowe prostowanie można wykonywać co trzy miesiące – między innymi tak długo włosy zachowają pierwotny blask. Po tym czasie zabieg warto powtórzyć. Należy jednak zaznaczyć, że im częściej będziesz myć włosy po keratynie, tym szybciej trzeba będzie powtórzyć jej nanoszenie. W innym artykule opowiedziałyśmy szczegółowo o tym ile utrzymuje się efekt keratynowego prostowania i co robić, aby przedłużyć jego trwałość.
Czy zabieg keratynowy jest dobry dla każdych włosów?
Keratynowe prostowanie można wykonać na każdym rodzaju włosów – krótkich lub długich, cienkich lub gęstych. Jednak szczególnie na zabieg keratynowy powinnaś się zdecydować, jeżeli masz włosy, które trudno ułożyć, kręcone i puszące się. Jeżeli więc Twoje kosmyki często się kołtunią i ułożenie ich rano zajmuje Ci wiele czasu, keratynowe prostowanie włosów może być rozwiązaniem Twojego problemu. Dodatkowo, na zabieg powinny zdecydować się osoby, które mają włosy pozbawione blasku albo wysokoporowate.
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg szczególnie korzystny dla włosów pozbawionych blasku i wysokoporowatych
Kto nie powinien go robić?
Zdaniem wielu ekspertów, na zabieg keratynowego prostowania nie powinny decydować się osoby:
- Z włosami słabymi i bardzo zniszczonymi
- O włosach mocno rozjaśnionych
- Często chodzące na basen
- Które nie chcą poświęcać czasu na codzienną pielęgnację i nie używają odżywek do włosów
W ich przypadku, kuracja może przynieść skutki odwrotne do zamierzonego. Dlaczego? Ponieważ w trakcie zabiegu kilkukrotnie przeciąga się po pasmach rozgrzaną prostownicą. Wysoka temperatura może doprowadzić do denaturacji keratyny, która jest białkiem. Jeśli chcesz upewnić się, że zabieg Ci nie zaszkodzi, najlepiej wcześniej skonsultuj się z fryzjerem. Oceni on faktyczny stan Twoich włosów. Dodatkowo, zabieg keratynowego prostowania włosów nie jest polecany dla osób, które często chodzą na basen, ponieważ chlorowana woda osłabia działanie keratyny
Czy keratynowe prostowanie włosów może mieć skutki uboczne?
Niektórzy eksperci uważają, że keratynowe prostowanie włosów może mieć skutki uboczne. Na przykład u kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią, kosmetyki używane w czasie zabiegu mogą osłabić włosy oraz pogorszyć ich stan. Zdarzają się również reakcje alergiczne, choć trzeba zaznaczyć, że skutki uboczne zabiegu zdarzają się wyjątkowo rzadko.
Produkty do keratynowego prostowania włosów
Przy wyborze produktów do zabiegu keratynowego, najczęściej występującym pytaniem jest: wybrać preparat keratynowy z formaldehydem czy bez niego? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sam formaldehyd ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Może więc chodzić nie tylko o to, jaki związek występuje w danym produkcie, ale także w jakim stężeniu.
W 2017 roku Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu substancji np. z kosmetyków do utwardzania paznokci. Umieściła ją w grupie 1B – stwierdzając, że formaldehyd może mieć potencjalne działanie rakotwórcze. Jeżeli chcesz mieć pewność, że stosowane kosmetyki będą w 100% bezpieczne, możesz upewnić się, że fryzjer stosuje preparaty wolne od formaldehydu.
Najbezpieczniejsze jest wykonywanie zabiegu w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zrobić go w domu.
Keratyna położona w domu z całą pewnością będzie tańszą opcją. Efekt może być równie dobry, jeśli tylko będziesz przestrzegać zasad. Szczegóły poznasz z naszego artykułu o keratynowym prostowaniu włosów w domu.
Czy zabieg keratynowy jest tym samym, co japońskie prostowanie włosów?
Nie, są to dwa zupełnie różne zabiegi. Do japońskiego prostowania włosów wykorzystuje się aż dwie substancje chemiczne i wysoką temperaturę. Może to uszkodzić wiązania proteinowe. Co więcej, kształt włosa zmienia się na stałe. Natomiast keratynowe prostowanie włosów to łagodniejsza kuracja. Zabieg nie niszczy chemicznych wiązań we włosach, więc jest w pełni odwracalny. Należy jednak uważać na wysoką temperaturę, szczególnie jeśli Twoje włosy są mocno zniszczone.
Keratynowe prostowanie włosów – pielęgnacja po
Kiedy można umyć włosy po keratynie?
Bezpośrednio po zabiegu keratynowania powinnaś unikać mycia włosów przez około 72 godziny. To czas potrzebny na to, aby białko dobrze się przyswoiło i wniknęło do wnętrza kosmyków. Nie wolno również chodzić na basen ani korzystać z sauny – w ogóle unikać kontaktu włosów z wodą. Powinnaś też zwrócić uwagę na to, czy włosy się nie zaginają, na przykład wtedy, gdy leżysz na poduszce. Musisz pilnować się także i nie zakładać włosów za uszy, przytrzymywać opaska czy związywać.
Kiedy można farbować włosy po keratynie?
Oba zabiegi – keratynowe prostowanie oraz farbowanie – bardzo wpływają na strukturę włosa, dlatego nie powinno wykonywać się ich równolegle. Jeżeli chcesz zafarbować włosy, odczekaj co najmniej dwa tygodnie od daty wykonania zabiegu keratynowego. Dodatkowo pamiętaj, że duże stężenie keratyny we włosach może sprawić, że wyjdą nieco jaśniejsze, niż się spodziewałaś.
Jak dbać o włosy po keratynie?
Aby utrzymać długotrwały efekt keratynowego prostowania włosów, warto przykładać się do codziennej pielęgnacji. Nie zastąpi jej żaden zabieg, nawet ten z użyciem profesjonalnych produktów. Jak dbać o włosy po keratynie? Warto stosować odżywki, maseczki oraz specjalne szampony. Eksperci w tej dziedzinie uważają, że należy unikać preparatów, które zawierają alkohol albo silne detergenty. Pamiętaj też, że włosy po keratynie powinno się myć nieco rzadziej niż wcześniej – woda i szampony sprawiają, że efekt gładkich i lśniących włosów szybciej mija.