Rozmaryn na koncentrację, urodę i sukces w kuchni

przez Iza Maculkiewicz

Legenda głosi, że królowa Elżbieta, córka Władysława Łokietka, to właśnie rozmarynowi zawdzięcza panowanie na tronie przez niemal 60 lat. Dla zachowania zdrowia i urody stosowała ona opracowaną przez siebie nalewkę – Wodę Królowej Węgierskiej. Łączyła w niej jedną część ziela rozmarynu i dwie części tymianku pospolitego. Ave Regina! Ave Rosmarinus!

Rozmaryn dla urody

W kosmetyce najczęściej używa się pozyskiwanego z rośliny olejku eterycznego. To jemu roślina zawdzięcza intensywny zapach, który kojarzy nam się z wakacjami we Włoszech i Hiszpanii. Od dawna olejek ten był używany do naturalnej pielęgnacji włosów. Zapobiega ich wypadaniu i wzmacnia cebulki. Zioło ma także zbawienny wpływ na skórę głowy, łagodzi podrażnienia i działa przeciwłupieżowo.

Innym składnikom czynnym – kwasom ursolowemu i oleanowemu – roślina zawdzięcza działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzmarszczkowe. Doskonale wpasowuje się więc w skład kremów do skóry trądzikowej i dojrzalej.

Dla bystrego umysłu

Olejek rozmarynowy okazuje się również remedium na zmęczenie i depresję, wpływa pozytywnie na koncentrację i stymuluje aktywność umysłową. Pisał już o tym XVII wieku brytyjski zielarz Nicholas Culpeper, a jego teorie potwierdzają przeprowadzane współcześnie testy. W trakcie badania* naukowcy odkryli, że uczestnicy próby, którzy robili inhalacje z olejkiem rozmarynowym, wypadli w trakcie egzaminu znacznie lepiej od pozostałych. Niektórzy naukowcy zastanawiają się wręcz nad wykorzystaniem go we wspomaganiu terapii w chorobie Alzheimera.

Poza poprawą koncentracji olejek rozmarynowy obniża poziom kortyzolu we krwi, który może być podwyższony w wyniku przewlekłego stresu. Przed następnym dniem próby może więc warto urządzić sobie rozmarynową kąpiel z dodatkiem paru gałązek rośliny lub kilku kropli olejku. To prosty sposób na chłonną i zrelaksowaną głowę.

Dla zdrowia

Bogaty w błonnik rozmaryn (37%RDA) dostarcza zaledwie 131 kalorii na 100g. Przy tym zioło zawiera wiele witamin i minerałów m.in.: witaminę A – znany antyoksydant, niezbędną dla zdrowych oczu, witaminę C – ważną dla systemu odpornościowego, potrzebną do syntezy kolagenu wymaganego m.in. dla zdrowych naczyń krwionośnych, skóry i kości, potas – pomagający kontrolować ciśnienie krwi, żelazo – niezbędny składnik czerwonych ciałek krwi odpowiedzialny za transport tlenu, a ponadto magnez, mangan, witaminy B i wiele innych.

Talerz z ziemniakami

Nasze pomysły na rozmaryn w kuchni

  • młodych pędów rozmarynu oraz liści używamy jako dodatku do mięs, warzyw i sosów (dodawaj je pod koniec gotowania; zbyt długie gotowanie sprawi, że rozmaryn straci swój aromat)
  • rozmaryn doskonale komponuje się z pomidorami, bakłażanem, ziemniakami i cukinią,
  • kwiaty doskonale wzbogacają sałatki, zarówno smakowo, jak i wizualnie
  • zdrewniałe części gałązek wykorzystujemy zamiast tradycyjnych patyczków do szaszłyków. Spróbujcie same. – będzie aromatycznie i niebanalnie.

Jeśli szukasz innych super foods, które możesz wykorzystać zarówno do pielęgnacji, jak i w kuchni, wiele inspiracji znajdziesz w naszym dziale o zdrowym jedzeniu.

Uwaga:

Olejek rozmarynowy nie powinien być używany przez kobiety w ciąży. Jak wszystkie olejki eteryczne powinien być stosowany rozcieńczony i w niewielkich ilościach.

* Moss M, Cook J, Wesnes K et al 2003 Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. International Journal of Neuroscience 113:15-38

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej