Jesteś w drogerii, wybierasz szampon i nagle rzuca Ci się w oczy informacja – szampon do włosów wysokoporowatych. No dobrze, tylko skąd masz wiedzieć, jaką porowatość mają Twoje włosy? I co to w ogóle jest porowatość? Wszystko wyjaśnimy w tym artykule, a na dodatek podpowiemy, jak wykonać domowy test na porowatość włosów.
O czym przeczytasz w artykule:
- Porowatość włosów – co to takiego
- Jakie rodzaje porowatości wyróżniamy
- Włosy niskoporowate – jak rozpoznać
- Włosy średnioporowate – co to znaczy
- Włosy wysokoporowate – jak wyglądają
- Jak sprawdzić porowatość włosów – test szklanki
- Test porowatości włosów a pielęgnacja włosów
- Porowatość włosów – najpewniej u trychologa
Porowatość włosów – co to takiego
Czy wiesz, jak zbudowany jest każdy włos? Przypomina skrzyżowane drzewa z… rybą (w każdym razie z nazwy ?). Ma 3 warstwy:
- Rdzeń – warstwa wewnętrzna.
- Kora – warstwa środkowa.
- Łuski – warstwa zewnętrzna.
Porowatość włosów związana jest z ułożeniem najbardziej zewnętrznej warstwy włosów, czyli łusek. Łuski mogą w mniejszym lub większym stopniu przywierać do kory włosa. Stopień odchylenia łusek od kory nazywamy właśnie porowatością włosa.
Jakie rodzaje porowatości wyróżniamy
To, jak bardzo łuski przylegają do kory włosa, pozwala podzielić włosy na różne typy. Wyróżniamy więc:
- Włosy niskoporowate – gdy łuski są dobrze domknięte i ściśle przylegają do kory włosa.
- Włosy średnioporowate – gdy łuski są lekko odchylone od kory włosa.
- Włosy wysokoporowate – gdy łuski bardzo odchylają się od kory włosa.
Jak dowiedzieć się, jaką masz porowatość? Najpierw uważnie przyjrzyj się wyglądowi Twoich włosów.
Włosy niskoporowate – jak rozpoznać
Włosy niskoporowate są naturalnie błyszczące i gładkie. Zawdzięczają to łuskom, które przywierają dokładnie do kory włosa. Jeśli jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych, nie masz problemów, aby po myciu rozczesać włosy. Twoje włosy rzadko się też puszą i najczęściej są proste.
Mankamentem włosów niskoporowatych jest mała trwałość stylizacji (Loki na całą noc? Może być ciężko…). Włosy niskoporowate często bywają także dość cienkie, więc szybko się przetłuszczają i tracą objętość.
Włosy średnioporowate – co to znaczy
Włosy średnioporowate bliskie są ideałowi. Gładkie i błyszczce, ale nie tak bardzo cienkie jak włosy niskoporowate. Łuska, która nieco odstaje od kory, powoduje, że włosy średnioporowate nie cierpią na brak objętości.
Jednak odstające łuski włosów średnioporowatych żywo reagują na czynniki zewnętrzne – słońce, wilgoć, zabiegi fryzjerskie czy pielęgnację. Dlatego może się zdarzyć, że łuski otworzą się, a włosy średnioporowate zaczną mieć problemy typowe dla włosów wysokoporowatych.
Włosy wysokoporowate – jak wyglądają
Szeroko rozchylone łuski powodują, że włosy wysokoporowate szybko tracą naturalną wilgoć. Bez odpowiedniej pielęgnacji są matowe, szorstkie w dotyku i łatwo się łamią. Dokucza im także nadmierne puszenie i ciężko je rozczesać.
Jasną stroną włosów wysokoporowatych jest to, że bardzo długo utrzymują kształt fryzury.
Jak sprawdzić porowatość włosów – test szklanki
Czy już wiesz, jaki masz typ włosów? Jeśli jeszcze się wahasz, możesz wykonać domowy test na porowatość włosów. Jest niezwykle prosty. Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy… letnia woda i szklanka.
Jak wykonać domowy test na porowatość włosów?
Napełnij szklankę wodą i wrzuć do szklanki swój włos. Teraz obserwuj, co dzieje się z włosem:
- Jeśli włos pływa po powierzchni wody – Twoje włosy są niskoporowate. Szczelnie przylegające łuski nie pozwoliły wodzie przeniknąć w głąb włosa. Włos nadal jest lekki i nie tonie.
- Jeśli włos opadł, ale utrzymuje się w połowie wysokości szklanki – masz włosy średnioporowate. Włos tylko trochę nasączył się wodą.
- Jeśli włos opadł zupełnie na dno – masz włosy wysokoporowate. Włos nasączył się wodą w znacznym stopniu i stał się ciężki.
Test porowatości włosów a pielęgnacja włosów
Jeśli nie masz już wątpliwości, jaką porowatość mają twoje włosy, czas na dobranie właściwej pielęgnacji.
Włosy niskoporowate potrzebują szamponów i odżywek, które przede wszystkim regulują wydzielanie sebum skóry głowy. W ten sposób zachowasz na dłużej świeżość i objętość włosów.
Przy włosach średnioporowatych skup się przede wszystkim na utrzymaniu w równowadze nawilżenia włosów.
Jeśli rozpoznałaś u siebie włosy wysokoporowate, czeka Cię najwięcej wyzwań. Ten typ włosów wymaga intensywnej pielęgnacji. Szczególnie zainteresuj się olejkami do włosów wysokoporowatych. Olejowanie to skuteczny sposób, żeby nawilżyć przesuszone włosy i domknąć zbyt odstające łuski. Warto też myć je metodą OMO używając różnego rodzaju odżywek.
Porowatość włosów – najpewniej u trychologa
Pamiętaj, że jeśli doskwierają Ci spore problemy z włosami, możesz sięgnąć po profesjonalne badanie stanu włosów i skóry głowy. Zajmuje się tym trycholog. Rozpozna on, jaką masz porowatość włosów, i zleci odpowiednią kurację.